Nowy numer 48/2023 Archiwum

Ruda Śl. IPN zakończył renowację 4 grobów powstańców

Powstańcy spoczywają na dwóch rudzkich nekropoliach: parafii p.w. Św. Wawrzyńca i Antoniego w Rudzie Śląskiej Wirku. Był to drugi etap prac w Rudzie Śląskiej, łącznie w latach 2019-2020 IPN wyremontował na tamtejszych cmentarzach 8 grobów powstańczych.

Odnowiono groby, w których spoczywają: Alojzy Baum, Alfons Szymiczek, Augustyn Pietroniec i Paweł Myszor. Nagrobki swoim wyglądem nawiązują do poprzednich - wykorzystano kształt krzyża, który wieńczy całą bryłę.Na płycie głównej umieszczono awers Śląskiego Krzyża Powstańczego, pod którym umieszczono słowa „Bóg Honor Ojczyzna”. Wybór jest nieprzypadkowy - odznaczenie było przyznawane w celu upamiętnienia bohaterskich walk ludu śląskiego przeciwko niemieckiej przemocy, między innymi uczestnikom Powstań Śląskich 1919-1921.

Prace związane z przywracaniem świetności grobom powstańców prowadzi Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach. Przedsięwzięcie jest zaplanowane na lata 2019-2022. W jego ramach wyremontowano już 18 takich obiektów: w Mysłowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej. W tym roku planowane są jeszcze działania w Pogrzebieniu i Chełmie Śląskim.

W 100. rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego zaplanowano uroczystość poświęcenia nagrobków, która zostanie zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Ruda Śląska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy