Nowy numer 22/2023 Archiwum

Region. Zupa w Kato chce parzyć dobroczynną kawę

– Zakup profesjonalnego ekspresu do kawy zabezpieczy finansowo Zupę w Kato i pomoże nam rozwinąć skrzydła – mówi Wioletta Iwanicka-Richter, która z mężem Markiem prowadzi w Katowicach klub Wysoki Zamek, bazę Zupy. Dzięki niej co tydzień wiele osób w potrzebie może spotkać się przy pysznym posiłku. Aby zwiększyć możliwości pomocy, powstała zbiórka na Dobroczynny Ekspres do Kawy.

Klub Wysoki Zamek powstał 18 lat temu w budynku starej piekarni na katowickim Załężu. To miejsce radykalnych przemian, które dokonywały się w jego murach. Wiele osób może powiedzieć, że dzięki niemu wciąż żyje albo odnalazło sens życia. Ratunek i impuls do walki o samego siebie znajdowały tam osoby z różnego rodzaju uzależnieniami, zagubione i poszukujące swojego miejsca w świecie. Dla wielu młodych osób z Załęża to bezpieczna przystań, do której zawsze mogą uciec od swoich problemów, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach czy po prostu napić się herbaty i być wysłuchanymi.

Największe osiągniecie tych 18 lat? – To, że jesteśmy wciąż pośród różnorakich doświadczeń, i że Bóg się do nas przyznaje zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy Jego Opatrzności. Kiedy brakuje sił, pieniędzy, ufności. Wtedy On posyła do nas swoich aniołów i pomaga nam przetrwać – uważa Wioletta Iwanicka-Richter. Takimi aniołami mogły być osoby, które zimą dały możliwość dalszego funkcjonowania kuchni Wysokiego Zamku. W internetowej zbiórce udało się zebrać ponad 27 tys. zł. Kwota ta zostanie wykorzystana m.in. do przyłączenia Klubu do sieci gazowej, zapewni dużo bezpieczniejsze warunki gotującym, pozwoli też odnowić wysłużone wnętrza zgodnie z projektami.

Gruntowny remont kuchni, która dla wielu jest najważniejszą w mieście, zostanie przeprowadzony już wkrótce. Od blisko 3 lat gotuje w niej Zupa w Kato, inspirowana krakowską Zupą na Plantach inicjatywa, w ramach której co tydzień wolontariusze przygotowują zupę, kanapki i ciepłe napoje, by na katowickim Placu Przyjaciół z Miszkolca dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza z osobami ubogimi i w kryzysie bezdomności. Dla wielu osób to jedyny ciepły posiłek, jaki jedzą tego dnia. Przede wszystkim jednak czwartkowe gotowanie jest okazją do budowania jedności, solidarności i wspólnoty. Spotkanie przy zupie może być pierwszym krokiem do większych zmian, odzyskania wiary w siebie i w ludzi.

Zupa rozlewała się nawet w czasie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, trafiała w słoikach do katowickich Sióstr Elżbietanek, była też wystawiona dla wszystkich chętnych w oknie Wysokiego Zamku. – Od początku pandemii wiedzieliśmy, że musimy być odpowiedzialni za tych, dla których istniejemy, i że nie możemy ich zostawiać w tym trudnym szczególnie dla ubogich czasie. Nie udałoby się to bez ofiarodawców, dzięki którym mieliśmy słoiki i wiele składników posiłków, ale nie byłoby też możliwe bez niezwykle odważnych i zdeterminowanych wolontariuszy – podkreśla prowadząca Klub Wysoki Zamek, która angażuję się również w Zupę w Kato.
 
Katowicka Zupa wróciła z posiłkami na Plac Przyjaciół z Miszkolca i mimo różnych trudności ma coraz większy apetyt, by zaspokajać nie tylko fizyczny głód. – Siłą Zupy jest pewna niezależność od jakiejkolwiek instytucji, a zarazem ofiarność wolontariuszy, którzy w dużej mierze finansują ją od jej początków [co tydzień kupując za własne pieniądze niezbędne składniki zupy i kanapek nawet dla 150 i więcej osób – red.]. Chcemy jednak uczynić kolejny krok, czyli założyć fundację, by oprócz zupy mieć wiele innych propozycji dla tych, których spotkamy na ulicy. Marzy nam się na przykład, by w Klubie pracowały w przyszłości osoby, które chcą wyjść z bezdomności i bezrobocia – dzieli się swoimi nadziejami Iwanicka-Richter.

Aby marzenia mogły nabrać realnych kształtów, wymyślono Dobroczynny Ekspres do Kawy. Pomysł jest prosty: każda zamówiona w Wysokim Zamku kawa będzie pokrywała koszt jednej miski zupy, która co tydzień rozgrzewa serca i żołądki w ramach Zupy w Kato. Zapewni to stałe finansowanie posiłków dla wszystkich potrzebujących, którzy pojawiają się na spotkaniach Zupy. Zbiórkę ekspresu można do końca czerwca wesprzeć na www.zrzutka.pl/zupawkato. Potrzeba 18 tys. zł, do soboty 20 czerwca udało się zebrać ok. 9 tys. zł. – Niestety, dobry profesjonalny ekspres do kawy kosztuje, a zależy nam na tym, by kawa była u nas dobra. 16 tys. zł to nie jest jeszcze sprzęt z najwyższej półki, ale tyle przewidzieliśmy na ekspres, pozostałe 2 tys. zł chcemy przeznaczyć na zapas dobrej kawy – tłumaczy Iwanicka-Richter. – Zakup ekspresu zabezpieczy finansowo Zupę w Kato, a jednocześnie pomoże nam rozwinąć skrzydła.

„Za każdą wpłaconą kwotę będziemy ogromnie wdzięczni! I już teraz zapraszamy na najlepszą kawę na Śląsku, bo z serca!” – czytamy w opisie internetowej zbiórki. Wioletta Iwanicka-Richter wierzy, że i tym razem uda się zebrać całą potrzebną sumę i wykorzystać ją jak najlepiej. – Siłą Zupy jest obietnica Boga. Ufam, że doprowadzi to dzieło do końca. Jest też potencjał wolontariuszy, którzy nie chcą żyć tylko dla siebie, i którzy widzą, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu – podkreśla.

18 lat Wysokiego Zamku to dla niej właśnie wypełnienie Bożej obietnicy. – „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” [Ps 37, 5-6] – powtarza, a historia życia jej oraz jej rodziny i wielu napotykanych przez nią osób pozwala jej mówić to z pełnym przekonaniem. Wierzy, że Bóg ma jeszcze poważne plany związane z Wysokim Zamkiem, ona też je ma. – Marzymy, by Klub jeszcze bardziej łączył ludzi, którzy razem chcą robić coś dla innych, a przez to rozwijać siebie. Dla wielu osób, niezależnie od ich przekonań, to miejsce staje się bazą do robienia dobra, a ono zawsze prowadzi do Boga, przyczynia się do budowania Królestwa Niebieskiego na ziemi i potrafi być bardzo zaraźliwe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast