Chcą iść, do kogokolwiek zostaną posłani, dlatego odważnie łapią za sieci… internetowe.
Badania z początku ubiegłego roku wskazywały, że przeciętny Polak spędzał ok. 6 godzin i 2 minut dziennie na surfowaniu w internecie. Tendencja, podobnie jak na całym świecie, była wzrostowa. – Kiedyś mieliśmy nawet taki obrazek z komputerem i napisem: „Zostawili sieci i poszli za Nim”. To znak czasów. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw użytkownikom internetu i wymyślić coś, co będzie generowało treści ewangelizacyjne na wysokim poziomie – mówi kleryk Paweł Kaszuba z II roku formacji.
Zgodnie z nauczaniem
Jednym z kanałów dotarcia do drugiego człowieka jest profil facebookowy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego prowadzony przez grupę powołaniową Jeremiasz. Na początku opierał się przede wszystkim na relacjonowaniu tego, co dzieje się w WŚSD, i opisywaniu kolejnych ważnych momentów z życia alumnów. – Zauważyłem, że młodzi poszukują takiego „wow” w Kościele. Naturalnie pojawiła się myśl, żeby wypełnić profil na Facebooku nie tylko relacją, ale czymś więcej. Właśnie takim „wow”, ale w granicach dobrego smaku i zgodnego z nauczaniem Kościoła – mówi kl. Tomasz Rybacki z II roku, odpowiedzialny za grupę Jeremiasz. Tak powstał pomysł, by podzielić się swoim świadectwem. Wybrali orędzie papieża Franciszka na Tydzień Modlitw o Powołania. Klerycy zaprezentowali fragmenty, do których przygotowali swoje komentarze. „Świadomość tego, że nie jestem sam w tej drodze, jest najważniejsza. Podjęcie decyzji o wybraniu seminarium nie było proste, wiązało się z wieloma niewiadomymi, pytaniami i tym, czego nie mogę zaplanować. Myślę, że to jest porzucenie tego, co pewne, i wyruszenie w nieznane, często w atmosferze pewnego lęku: »Czy to ta droga?«. Jednak to, że On jest ze mną w tej drodze, pozwala na podjęcie tej »wędrówki«, pomimo tak wielu niepewności” – napisał kl. Szymon Kucza z I roku.
Syntetycznie
– Zadanie pozornie może wydawać się proste: trzeba przeczytać, wybrać fragment i go skomentować. Zwłaszcza że orędzie jest bardzo „Franciszkowe” – mocno biblijne, ale z bardzo szerokim kontekstem. Jednak szybko przekonaliśmy się, że czekają nas dwa wyzwania. Po pierwsze, wszystko musi być bardzo syntetyczne – nie mamy zbyt wiele miejsca. A po drugie, staraliśmy się odnaleźć coś bardzo uniwersalnego, co można odnieść zarówno do powołania kapłańskiego, jak i innych sytuacji życiowych naszych odbiorców – mówi kleryk Paweł. Opracowaniem graficznym treści zajął się kl. Szymon Grieger z III roku. Klerycy zgodnie postanowili, że oprócz treści chcą wykorzystać swoje zdjęcia. – Moje zdolności związane z grafiką komputerową zdecydowanie rozwinęły się w seminarium. Ten potencjał, który w sobie nosiłem, rozkwitł i okazał się bardzo przydatny – mówi. – Przygotowując te konkretne prace, starałem się połączyć trendy, czyli obrazek, krótki i chwytliwy tekst, z głębszym przekazem. Postanowiliśmy wykorzystać do tego nasze twarze, co nadaje dodatkową wartość – uważa kl. Szymon. – Ta formuła powstrzymała taki słowotok. Teraz każdy z nas odpowiada za to, co napisał, swoim nazwiskiem i twarzą. Staraliśmy się w tym wszystkim nie epatować sobą, ale pokazać, że to są nasze osobiste przemyślenia – precyzuje kl. Paweł. – Uchylamy w ten sposób po raz kolejny drzwi do seminarium. Pokazujemy, że kleryk to nie odludek. Przestaliśmy stanowić anonimową zbiorowość, a stajemy się powoli grupą konkretnych seminarzystów. Nas to cieszy, bo to jest podstawa do zbudowania wspólnoty – dodaje kl. Tomek. Akcja z komentarzami spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem na Facebooku. – Zasięgi wzrosły nam o 100 procent – cieszy się kl. Szymon. – Bardzo nas to buduje, kiedy czytamy komentarze z podziękowaniami – dodaje kl. Tomasz. – To dla nas motywacja do dalszej pracy – zapewnia kl. Paweł. W planach mają m.in. wirtualny dzień otwarty. Z powodu pandemii nie mogą zaprosić chłopaków, którzy rozeznają swoje powołanie, w mury WŚSD. Dlatego trwają przygotowania do jednej lub dwóch sesji Q&A [ang. Questions and Answers – pytania i odpowiedzi, czyli popularnego w internecie sposobu komunikacji z obserwującymi fanami – przyp. red.]. – Być może uda nam się zorganizować takie spotkania, w trakcie których na żywo będzie nam można zadawać pytania – zdradza kl. Tomek. Grafiki „Papieskie orędzie z naszym komentarzem” można zobaczyć na facebookowym profilu Jeremiasz – Seminarium Katowice.
Rekrutacja do WŚSD
Nabór online trwa do 31 sierpnia. Instrukcja, jak się zarejestrować, jest dostępna na stronie seminarium.katowice.pl. Rozmowy wstępne potrwają do 10 września, natomiast rok propedeutyczny rozpocznie się 1 października.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się