Składniki: łaska Boża, parafianie, niedziela, Msza święta, Jan Paweł II, ławki, program duszpasterski, radość powrotu, dobra wola i otwartość. Jak je połączyć?
Każda parafia w ostatnich tygodniach szukała najlepszych rozwiązań oznakowania miejsc siedzących w swoich świątyniach. Okazuje się, że można wykorzystać te oznaczenia do... ewangelizacji. A przynajmniej taką formę zaproponowali w niedzielę 17 maja duszpasterze parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie.
- Żyjemy w trudnym dla nas wszystkich czasie - mówi proboszcz pszowskiej bazyliki ks. kan. Andrzej Pyrsz. - W chwili, gdy Kościół w Polsce proponuje nam nowy program duszpasterski o Eucharystii, większość wiernych w jakimś stopniu jest odcięta od fizycznej obecności na Mszy świętej w swoim parafialnym kościele.
Na szczęście kolejne etapy odmrażania Polski w czasie pandemii luzują nieco obostrzenia dotyczące liczby osób mogących przebywać podczas Mszy w kościele. Dzisiaj pszowscy parafianie zastali na dodanych miejscach siedzących specjalnie przygotowane kartki z cytatami św. Jana Pawła II.
Kartki, które za chwilę trafią na ławki. Marek Kolorz- Cieszymy się, że coraz więcej osób może uczestniczyć w Mszy świętej. Buduje nas ich "głód eucharystii" i tęsknota za wspólnotą. Dodatkowo dzisiejsza niedziela obchodzona jest w naszym kraju jako dzień wdzięczności za dar życia świętego Jana Pawła II.
Obchodząc setną rocznicę jego urodzin, wspominamy też dzień 16 czerwca 1968 roku, kiedy kardynał Karol Wojtyła odwiedził Pszów w drodze na posiedzenie Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski. To wydarzenie jest wciąż żywe w pamięci wielu parafian - wspomina ks. Pyrsz. Jan Paweł II ustanowił później to miejsce Bazyliką Mniejszą i Sanktuarium Matki Bożej Pani Uśmiechniętej.
Karol Wojtyła w czasie wizyty w Pszowie w 1968 r. Parafia Narodzenia NMP w Pszowie- Przygotowaliśmy więc najważniejsze cytaty z Encykliki Ecclesia de Eucharistia, aby wśród naszych parafian rozbudzać świadomość eucharystyczną i w ten sposób nawiązywać też do programu duszpasterskiego. Myślę, że powrót do nauczania św. Jana Pawła II i wcielanie jego słów w życie jest najlepszym możliwym wotum wdzięczności dla naszego Rodaka. A same cytaty poruszają serca do umiłowania Boga - wyjaśnia proboszcz pszowskiej bazyliki.
O tym, że Kościół żyje dzięki Eucharystii, a ta z kolei tworzy komunię Boga z człowiekiem, a także wychowuje nas do jedności między sobą; o roli niedzielnej Mszy; o wyrażaniu swojej miłości do Boga i Jego Kościoła poprzez godne sprawowanie Mszy świętej według norm liturgicznych - o tym wszystkim można przeczytać przed Mszą świętą, zajmując wyznaczone miejsca w parafialnym kościele.
- Wiemy, że pomysł kartek z cytatami nie jest niczym nowym w świątyniach. Liczymy jednak na to, że słowa Papieża Polaka w tę szczególną niedzielę i w momencie, w którym wracamy stopniowo na Eucharystię, wzbudzą w nas zachwyt i przybliżą choć trochę do serca Kościoła. Jeśli tak się stanie, będziemy wdzięczni Bożemu Duchowi, na którego działanie teraz szczególnie liczymy - konkluduje kustosz Sanktuarium Pani Uśmiechniętej.
Pszowska Pani Uśmiechnięta i wizerunek Jana Pawła II w bazylice. Marek Kolorz