Nowy numer 48/2023 Archiwum

Bp Olszowski do Żorzan: Ogień miłości nie wyrządza szkód

Do tego, że ogień miłości nie wyrządza szkód, przekonywał bp Grzegorz Olszowski. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w tradycyjne Święto Ogniowe w parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Liturgia była transmitowana w internecie.

- Wieloletnia tradycja Święta Ogniowego, także w obecnym czasie to świadectwo ufności w Bożą Opatrzność! - wskazywał w homilii biskup Olszowski. Zwracając się do mieszkańców Żor, przypomniał, że Bóg właśnie teraz do nich kieruje swoje Słowo. Wskazywał na apostołów Pawła i Barnabę, którzy mimo przeciwności - znieważania i niebezpieczeństwa kamienowania -  wytrwale głoszą słowo Boga.

- I nasze trudności są okazją do pogłębiania wiary! - podkreślał hierarcha, dodając, że to Bóg dał apostołom swoją moc i obdarzył licznymi darami. Ci nie uznawali siebie za bogów, a gdy chciano im oddać boską cześć, rozdarli szaty i rzucili się w tłum. - Żyli ze świadomością, że wszystko, co mają, pochodzi od Boga - mówił biskup.

Hierarcha podkreślał, że Święto Ogniowe, które od kilkuset lat odbywa się w Żorach, jest świadectwem wiary przodków w moc i opiekę Boga nad człowiekiem i światem. I dlatego trzeba z pokorą oddać Bogu należną chwałę.

- Bóg pokornym łaskę daje. Bóg by nas bardzo obdarowywał, gdybyśmy byli pokorni, brak pokory powoduje że dary otrzymane od Boga zaczynają nam szkodzić, wbijają w pychę - wskazywał bp Olszowski.

Pytając, gdzie jest wielkość, wartość i godność człowieka, odpowiadał, że  nie w tym, by być na siłę jak bóg, lecz w miłości. - Jesteśmy stworzeni z miłości i do miłości - podkreślał. - Święto Ogniowe niech sprawi, że zapłonie w naszych sercach ogień miłości! To jedyny ogień, który nie wyrządza szkód, ale uszlachetnia, uszczęśliwia - przekonywał hierarcha.

Dalej mówił, że nasza miłość do Boga wyraża się w zachowaniu przykazań. - Miłość jest konkretna, przejawia się w konkretnym życiu, wyborach, działaniach - dodawał. Wskazywał, że "miłość jest drogą do spotkania, do doświadczenia, do poznania i upodobnienia się do Boga". Sprawcą miłości w nas jest Duch Święty - o tym przypominał hierarcha.

- Miłość jest lekarstwem - mówił biskup, przekonując diecezjan, że wszystko jest darem udzielonym do dobrego i owocnego przeżywania tej rzeczywistości, w jakiej się znajdujemy.

Święto Ogniowe jest obchodzone dorocznie 11 maja w Żorach dla przypomnienia tragicznego pożaru z 1702, który strawił sporą część miasta. Wówczas o godzinie 23.30 w centrum miasta wybuchł wielki pożar. Szkody wyrządzone przez kataklizm były olbrzymie. Solidarni żorzanie postanowili zorganizować wtedy błagalną procesję. Przyrzekli jednocześnie uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta w intencji oddalenia od nich klęski pożaru. W ten sposób narodziła się tradycja obchodów Święta Ogniowego.

Święto Ogniowe to także święto strażaków. Dlatego Msza św. była dziękczynieniem za ich poświęcenie, gotowość ratowania człowieka z narażeniem życia, za wszelkie działania w czasie pandemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy