Nowy numer 30/2021 Archiwum

Region. Związkowcy z PGG podpisali porozumienie antykryzysowe

Zapisy na razie będą obowiązywać przez miesiąc. Przez ten czas zarząd ma przygotować plan naprawczy.

Podpisane porozumienie antykryzysowe zakłada redukcję czasu pracy i wynagrodzeń w firmie o 20 proc. Obowiązywać będzie w maju. Oznacza to, że produkcja węgla będzie wstrzymana w dniach 14, 15, 22 i 29 maja. Jednocześnie zarząd PGG zobowiązał się do przedstawienia w terminie do 10 czerwca planu funkcjonowania spółki.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zarządu PGG, po ograniczeniu czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc. przez jeden miesiąc, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, PGG zyska 70 mln zł, zaś dodatkowo przez obniżenie płac oszczędzi 55 mln zł miesięcznie. Ponadto ograniczenie wydatków operacyjnych i inwestycyjnych ma przynieść 70 mln zł miesięcznie - tym samym łączny efekt ekonomiczny pakietu ma wynieść w maju br. 195 mln zł.

Wcześniej zarząd PGG podkreślał, że aby przetrwać najtrudniejszy okres, potrzebne jest wdrożenie oszczędności w okresie trzech miesięcy, w efekcie czego spółka zaoszczędziłaby ok. 585 mln zł. Wyliczono, że jeżeli firma nie podejmie proponowanych przez zarząd działań, a zapotrzebowanie na węgiel jeszcze spadnie, PGG będzie przynosiła 240 mln zł strat miesięcznie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama