Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Skworc wzywa diecezjan do modlitwy o deszcz i powołania (wideo)

O modlitwę o deszcz i o nowe powołania zaapelował metropolita katowicki. Orędzie wideo abp. Wiktora Skworca zostało opublikowane na stronie internetowej archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc apeluje o modlitwę o deszcz i o nowe powołania
Archidiecezja Katowicka

 

Metropolita katowicki w wideo przypomniał, że w najbliższą sobotę będziemy wspominać w liturgii Kościoła św. Marka. W tym dniu odbywają się tradycyjne nabożeństwa przebłagalne i procesje z modlitwą o dobre żniwa i dobre urodzaje.

- Wszyscy jesteśmy świadomi braku deszczu. Niebezpieczeństwo suszy staje się coraz bardziej realne - mówi w przesłaniu wideo abp Skworc, martwiąc się, że susza może tragicznie wpłynąć na pracę rolników, czego skutki i konsekwencje będą odczuwalne przez całe społeczeństwo.

W kontekście trwającej pandemii COVID-19 prosi diecezjan o szczególną modlitwę o deszcz i o dobrą dla rolnictwa pogodę. - Zapraszam wszystkich bez wyjątku do gorącej i wytrwałej modlitwy w tej intencji. Dołączymy do naszych wezwań, do odmawianych indywidualnie lub wspólnotowo suplikacji prośbę: "abyś ludowi Twemu deszczu udzielić raczył" - wzywa metropolita katowicki.

W swojej wypowiedzi nawiązał do listu biskupów z górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii na tegoroczny Światowy Dzień Wody, przypominając, że "Polska posiada najmniejsze naturalne zasoby wodne z wszystkich krajów Europy. Wciąż mamy w naszym kraju miejscowości i regiony, w których dostęp do wody pitnej jest utrudniony" - cytował słowo biskupów.

Podkreślił w swoim przesłaniu, że przez brak dostatecznej ilości opadów cierpią m.in.: rolnictwo, sadownictwo, transport, turystyka, a pośrednio wszystkie powiązane z nimi dziedziny życia.

O posusze mówił też w kontekście powołań do służby Ewangelii. - Stąd także moja konkretna prośba, abyśmy wołali do Pana żniwa, "aby posłał robotników na swoje żniwo". Prosimy o nowe powołania do służby Bożej w Kościele - zachęcał wiernych archidiecezji katowickiej.

Wskazywał, że to ważna intencja szczególnie teraz, kiedy zbliża się czas matur i czas podejmowania decyzji na całe życie. Prosił o modlitwę za młodych ludzi, których Chrystus powołuje, aby odważnie odpowiedzieli na to wezwanie. Dodał, że aktualnie trzech kandydatów do święceń prezbiteratu odbywa swoje rekolekcje przed święceniami, które odbędą się w katowickiej katedrze 16 maja. Prosił o wsparcie modlitewne diakonów.

- Trwajmy wszyscy na modlitwie w tym trudnym czasie. Wołajmy do Pana Boga o miłosierdzie dla nas, dla całego świata. Aby Bóg wspierał wysiłki całej rodziny ludzkiej starającej się stawić czoła rozprzestrzeniającej się epidemii - mówił na koniec metropolita katowicki.

Orędzie wideo abp. Skworca zostało opublikowane na stronie internetowej archidiecezji katowickiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast