Nowy numer 48/2023 Archiwum

15 metrów na osobę. Ilu wiernych zmieści się w kościołach na Śląsku?

Archidiecezja katowicka. Na jedną osobę w kościele ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. Czyli ilu konkretnie wiernych może wejść na Mszę św. np. do katedry w Katowicach, a ilu do maleńkiego kościółka w Kalwarii Pszowskiej? Znamy odpowiedź.

Do największych kościołów Katowic należy, oczywiście, katedra Chrystusa Króla. Na Mszę św. może tutaj przyjść ok. 160 osób. Nieco mniej miejsc jest w wielkiej bazylice w Katowicach-Panewnikach - ojcowie franciszkanie wyliczyli, że może tu przyjść 115 osób. Na Mszę do kościoła Świętej Rodziny i św. Maksymiliana w Katowicach może przyjść 80 osób.

W bardzo wielu świątyniach duszpasterze wyznaczyli oddalone od siebie miejsca, które mogą zajmować przychodzący na Msze św. wierni. Na przykład w kościele ojców oblatów na Koszutce w Katowicach, gdzie obowiązuje limit 50 miejsc, wierni zajmują tylko miejsca oznaczone czerwoną strzałką. W bazylice w Pszowie (40 osób) uczestnicy Mszy siadają w ławkach oznaczonych żółtymi wskazówkami.

W bazylice św. Wojciecha w Mikołowie w Mszy św. może uczestniczyć 75 wiernych, a w starym kościele - 20 osób. W bazylice w Piekarach Śląskich na Mszy św. zmieści się 50 osób. W bazylice św. Antoniego w Rybniku - ok. 100 osób.

Jeszcze więcej osób niż w śląskich bazylikach zmieści się w kościele MB Częstochowskiej w Knurowie, w jednej z największych parafii archidiecezji katowickiej. To ok. 130 osób. U NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju w dolnym kościele może przebywać jednocześnie 60 osób, a w kościele górnym - 80 osób.

W kościele w Mysłowicach-Brzęczkowicach pomieszczą się 54 osoby, a w kościele Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. - 45 osób. W Łaziskach Górnych, Rudzie Śl.-Bielszowicach i w Radoszowach (parafia obejmująca część Rydułtów i Rybnika) - po 30 osób, a w kościele Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach - 23 osoby.

W mniejszych kościołach, np. w Paniówkach, gdzie na Mszę św. może przyjść tylko 20 osób, parafianie często trzymają się zasady, że uczestniczą tylko osoby związane z przyjętą intencją Mszy św.

Do drewnianego kościoła w Ćwiklicach pod Pszczyną może wejść 20 wiernych. Do murowanej, ale jeszcze mniejszej świątyni w Kalwarii Pszowskiej - tylko 17. Do małych, drewnianych kościołów w Rybniku-Wielopolu czy w Łaziskach Rybnickich w gminie Godów - po 15 osób.

Śląscy duszpasterze przypominają, że wierni uczestniczący w Mszach św. w kościołach muszą mieć założone maseczki, zakrywające usta i nos. Wciąż obowiązuje dyspensa arcybiskupa katowickiego od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Prawie każda parafia transmituje nabożeństwa w internecie.

15 metrów na osobę. Ilu wiernych zmieści się w kościołach na Śląsku?   Kościół św. Katarzyny w Rybniku-Wielopolu - na Mszę św. może tu przyjść 15 osób. Przemysław Kucharczak /Foto Gość
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy