Archidiecezja katowicka. Na jedną osobę w kościele ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni. Czyli ilu konkretnie wiernych może wejść na Mszę św. np. do katedry w Katowicach, a ilu do maleńkiego kościółka w Kalwarii Pszowskiej? Znamy odpowiedź.
Wśród górnośląskich świątyń, które mają największą powierzchnię użytkową, jest kościół św. Pawła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu. Licząc z chórem i kaplicą św. Anny jest to aż 3 tys. mkw. Oznacza to, że w Mszy św. w tej potężnej świątyni może uczestniczyć aż 200 osób. "Przed każdą Mszą św. policzymy się, tak, aby w kościele było 170 osób, a w kaplicy św. Anny i na chórze - po 15 osób" - instruują duszpasterze na parafialnej stronie internetowej.
W innych dzielnicach Rudy Śląskiej też stoją duże świątynie, jednak - jak się okazuje - o mniejszej powierzchni. Na przykład w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach w Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 80 wiernych. W kościele św. Józefa w Rudzie to 70 osób.
Na przeciwległym biegunie są małe kościółki. U św. Wawrzyńca w Chorzowie, czyli uroczej drewnianej świątyni, powierzchnia wynosi 200 mkw. W Mszy św. może tam uczestniczyć nie więcej niż 13 osób.
W tym mieście jednak sporo jest także znacznie większych świątyń - np. do kościoła św. Jadwigi w Chorzowie może wejść 70 osób.