Region. Dzień przestoju ekonomicznego receptą na kryzys?

Postojowe płatne 60 proc. przez jeden dzień w tygodniu - to kontrpropozycja związkowców PGG przedstawiona zarządowi spółki.

W związku z pandemią COVID-19 Polska Grupa Górnicza zaproponowała wprowadzenie rozwiązań antykryzysowych. Pisaliśmy o nich tu: Kopalnie będą fedrowały od poniedziałku do czwartku?

Obniżenie wynagrodzenia o 20 proc. i skrócenie czasu pracy nie spodobało się jednak związkowcom. Zaproponowali oni przedstawicielom spółki swoje rozwiązania. To m.in. "dzień przestoju ekonomicznego", który miałby dotyczyć wszystkich pracowników. "Wynagrodzenie pracownika w dniu przestoju nie może być niższe niż 60 proc. jego wynagrodzenia za dniówkę. Proponujemy jednocześnie, aby to rozwiązanie obowiązywało od 1 maja do końca lipca 2020 r. W naszej ocenie, wprowadzenie przestoju ekonomicznego pozwoli PGG skorzystać z instrumentów i środków, jakie przewiduje ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" - napisali związkowcy.

Jednocześnie pracownicy PGG podkreślają, że spółka może ubiegać się o pomoc ze strony państwa, co również powinno uchronić górników przed radykalnymi cięciami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..