Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bp Wodarczyk w Niedzielę Zmartwychwstania: Każdy jest w orbicie działania Chrystusa zmartwychwstałego

O tym, że każdy jest w orbicie działania Chrystusa zmartwychwstałego, mówił bp pomocniczy Adam Wodarczyk. Hierarcha przewodniczył w Wielkanoc Mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Biskup Adam Wodarczyk przypomniał, że co roku z radością obchodzimy zmartwychwstanie Chrystusa, nawet dzisiaj, gdy cała ludzkość przeżywa dramatyczny czas pandemii koronawirusa. - Z tego powodu opustoszały nasze ulice, szkoły, uczelnie, miejsca pracy, kina, restauracje, ale także nasze świątynie - zauważył biskup.

- Misterium paschalne ma dwa aspekty: przez swoją śmierć Chrystus wyzwala nas od grzechu, przez swoje zmartwychwstanie otwiera nam dostęp do nowego życia. Jest ono przede wszystkim usprawiedliwieniem, które przywraca nam łaskę Bożą, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie, jak Chrystus powstał z martwych - mówił bp Wodarczyk.

Przypominał, że bardzo często, rozważając zmartwychwstanie Chrystusa w związku z obchodem Świąt Wielkanocnych, myślimy przede wszystkim o historii pustego grobu albo objawieniu się Chrystusa po zmartwychwstaniu uczniom.

- Tymczasem powinniśmy sobie przyswoić także inną perspektywę zmartwychwstania Chrystusa, że On żyje dzisiaj, a "każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów" (Dz 10, 43) - podkreślał hierarcha dodając, że Chrystus jest dzisiaj obecny w naszych domach – kościołach domowych, gdy uczestniczymy w liturgii za pomocą internetu czy telewizji.

- Czym byłoby nasze życie, obecna niełatwa sytuacja dziejowa, bez wiary w zmartwychwstanie Chrystusa? - pytał biskup Wodarczyk. - Istnieniem ku śmierci i beznadziejnością. (...) Prawdziwe życie bez wiary w zmartwychwstanie jest niemożliwe. Inaczej stanowi tylko istnienie ku śmierci, ciemności, rozpaczy i bezsensowi - wskazywał w homilii.

- Wielu jest ludzi, którzy traktują Boga i Chrystusa tylko jako pewnego rodzaju pogotowie ratunkowe w kłopotach tego życia - mówił podkreślając, że "tylko wiara w zmartwychwstanie Chrystusa sprawia, że to życie jest warte życia. Nie byłoby nic warte, gdyby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał".

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Katedra Katowice

Ciąg dalszy na następnej stronie:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama