Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł ks. Andrzej Szorek

Był emerytowanym proboszczem parafii Matki Bożej Piekarskiej w Jastrzębiu-Zdroju-Boryni. Odszedł w 70. roku życia, 43. roku Chrystusowego kapłaństwa.

Jego pogrzeb odbędzie się w piątek 10 kwietnia w parafii Matki Bożej Piekarskiej w Jastrzębiu-Zdroju-Boryni, w ścisłym gronie rodziny, o godz. 10 na cmentarzu.

W związku ze stanem epidemicznym można się indywidualnie modlić za Zmarłego, a księża proszeni są o sprawowanie w jego intencji Mszy św. w swoich parafiach.

Andrzej Szorek urodził się 20 listopada 1950 r. w Urbanowicach, w bardzo religijnej rodzinie Józefa i Teresy z domu Kost. Ojciec miał wykształcenie ekonomiczne, matka zajmowała się domem. Miał dwóch braci i siostrę.

Przez krótki czas uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Oświęcimiu. Naukę ukończył w 1970 r., zdając egzamin dojrzałości i uzyskując tytuł technika budowlanego. Chciał kontynuować edukację na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, jednak nie został przyjęty. W sierpniu 1970 r. rozpoczął pracę w Rybnickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Węglowego i pracował przy rozbudowie KWK "Jastrzębie".

W 1971 r. został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał 22 lutego 1977 r. w Tychach-Paprocanach z rąk bp. Herbarta Bednorza. Staż duszpasterski odbywał w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śl. i Wniebowzięcia NMP w Katowicach. Miał dobry kontakt z młodzieżą, prowadził dwie schole. Był bardzo lubiany, angażował się w pracę katechetyczną, głosił przekonujące i rzeczowe kazania.

Święcenia prezbiteratu otrzymał 23 marca 1978 r. z rąk bp. Bednorza w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śl. (1978-1982). Następnie posługiwał jako wikariusz w parafii św. Herberta Biskupa w Wodzisławiu Śl. (1982-1985), Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śl.-Szarleju (1985-1986). We wszystkich parafiach pełnił posługę kapelana szpitalnego. Po roku został przeniesiony do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach Śl. (1986-1987), a następnie do parafii Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Zdroju-Szerokiej, z zadaniem budowy kościoła i zaplecza katechetyczno-duszpasterskiego w Jastrzębiu-Zdroju-Boryni. Jednocześnie pełnił posługę duszpasterską w Zakładzie Karnym w Szerokiej.

Gdy 19 czerwca 1988 r. została erygowana parafia Matki Bożej Piekarskiej w Jastrzębiu-Zdroju-Boryni, został jej pierwszym administratorem, a od 1 stycznia 1990 r. - proboszczem. Jako proboszcz był katechetą w Szkole Podstawowej nr 14 w Boryni. W 2015 r. został przeniesiony na emeryturę i jako emeryt posługiwał w parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich.

Zmarł 8 kwietnia, w 70. roku życia i 43. roku kapłaństwa, w szpitalu w Orzeszu. Jego pogrzeb zaplanowano na w Wielki Piątek 10 kwietnia w parafii Matki Bożej Piekarskiej w Jastrzębiu-Zdroju- Boryni. Zgodnie ze swoją wolą, zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama