Nowy numer 47/2020 Archiwum

Katowice. Lekcja historii VR

Muzeum Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zachęca #zostańwdomu i zaprasza do wirtualnego zwiedzania swoich przestrzeni. Film można zobaczyć m.in. na Facebooku.

Po izbie pamięci kopalni „Wujek” w Katowicach oprowadza były górnik Antoni Gierlotka.

To prawdziwy świadek historii - uczestnik strajku w grudniu 1981 roku, podczas którego doszło do brutalnej pacyfikacji strajku przez siły milicyjne oraz pluton specjalny ZOMO. W jej wyniku śmierć poniosło dziewięciu górników.

Wirtualny kustosz prowadzi zwiedzających pod pomnik-krzyż obok kopalni, ale także tłumaczy młodym odwiedzającym, czym były kartki i dlaczego w stanie wojennym internowano opozycjonistów.

Jak przekonują przedstawiciele muzeum, film w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości) najlepiej oglądać w przeznaczonych do tego okularach. Jednak bez nich również możemy cieszyć się wirtualnym spacerem - "zwiedzać" można na smartfonie, tablecie czy monitorze komputera. Po przestrzeni ekspozycji można się wtedy "rozglądać", korzystając z kursora myszki (komputer) lub palca, jeśli oglądamy film na smartfonie.

- Zachęcamy do oglądania, a także wykorzystania naszego filmu w działaniach edukacyjnych - mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Film dostępny jest na Facebooku oraz kanale YouTube. W obu miejscach wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę "Śląskie Centrum Wolności i Solidarności".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama