Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zmarł ks. Wacław Basiak

Ks. Wacław Basiak przez 26 lat, do przejścia na emeryturę, był proboszczem parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu. Jego pogrzeb będzie transmitowany na YouTube.

Ks. Wacław Basiak zostanie pochowany w środę 1 kwietnia na cmentarzu przy parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju. Cały pogrzeb będzie transmitowany na parafialnym kanale w serwisie YouTube. Msza św. rozpocznie się o 11.00.

Ks. Wacław Basiak był proboszczem w parafii św. Katarzyny w latach 1986-2012. Wcześniej jeszcze przez trzy lata był tam wikariuszem. Z jego inicjatywy w 1993 r. powstało hospicjum domowe w Jastrzębiu-Zdroju. Wybudował dom parafialny i nowe probostwo.

Na emeryturze mieszkał w Domu św. Józefa w Katowicach. Był nadal aktywny: pomagał w katowickim Hospicjum Cordis; niektóre noce poświęcał na dyżury w Katolickim Telefonie Zaufania.

Prowadził internetowy blog. Przedstawił się na nim: "Mieszkam w Katowicach. Urodziłem się w Chorzowie. Zdałem Maturę w Słowaku. Pracowałem w Jastrzębiu-Zdroju. Obecnie pomagam w Hospicjum CORDIS".

Był życzliwy i otwarty na ludzi. Chorym w hospicjum służył z miłością, a kontakt z nimi ułatwiało jego poczucie humoru.

W jednym z ostatnich wpisów z 6 lutego 2020 roku napisał: "Dawno nie było już adoracji w hospicjum. Trzeba połączyć z cierpieniem. Będzie wtedy lepiej na świecie". Wcześniej, 19 stycznia 2020 r., pisał: "Tak ten czas szybko leci. Można zgubić czas. Życzę sobie i wszystkim żeby czas naszego życia nie zgubili ale mądrze wykorzystali".

Ks. Wacław Basiak zmarł 27 marca 2020 roku przed 19.00. Z powodu epidemii koronawirusa w jego pogrzebie mogą uczestniczyć tylko najbliżsi. Każdy jednak będzie mógł uczestniczyć w ceremonii dzięki transmisji na kanale parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu w serwisie YouTube. Pogrzeb zacznie się w środę 1 kwietnia o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama