Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tychy wyłączają przyciski uruchamiajce zielone światła, Rybnik wprowadza darmowe parkingi

W Tychach wszystkie przyciski, które uruchamiają zielone światło na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, zostaną wyłączone i zabezpieczone. Z kolei Rybnik na czas epidemii wprowadza darmowe parkingi.

O przyciskach poinformował w środę Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem na sygnalizacjach świetlnych w Tychach zostaną wyłączone przyciski uruchamiające zielone światło.

Programy sygnalizacji zostaną zmienione tak, by światło zielone dla pieszych zapalało się automatycznie w ramach cyklu.

- Taki tryb pracy sygnalizacji świetlnej może spowodować, że czas oczekiwania na zielone światło zarówno dla pieszych jak i kierowców wydłuży się, ale chodzi przecież o nasze wspólne dobro. Wszystkich uczestników ruchu prosimy o wyrozumiałość i ostrożność - apelują pracownicy tyskiego MZUiM.

Wdrażanie tych zmian rozpocznie się w czwartek 19 marca. Będą obowiązywać do odwołania.

Z kolei Rybnik, również od czwartku 19 marca, na czas epidemii zawiesza pobieranie opłat za parkowanie. Bezpłatne będą miejsca na parkingach i w pasach drogowych na terenie całego miasta.

To odpowiedź na skierowany do samorządów apel ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o zawieszenie opłat za parkowanie. Celem ministerstwa jest ograniczenie gromadzenia się ludzi w transporcie publicznym, w którym szansa na zarażenie wirusem jest o wiele większa, niż w transporcie indywidualnym.

- Dlatego Miasto Rybnik na czas trwania epidemii dostosowuje się do zaleceń rządu, by w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko zarażenia na terenie  miasta. To czas, kiedy dotychczasowa polityka transportowa miasta musi zostać odwrócona. Mamy nadzieję, że ten ruch będzie kolejnym czynnikiem ograniczającym kontakty między ludźmi - komentuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Rybnicki magistrat nadal apeluje o pozostanie w domu. - Wiemy jednak, że są wciąż osoby, które muszą pracować. W ich przypadku niesłychanie ważne jest ograniczenie kolejnych miejsc, w których mogą zostać zarażone, a taką przestrzenią aktualnie jest transport zbiorowy - dodaje Agnieszka Skupień.

Parkingi w Rybniku będą bezpłatne od czwartku 19 marca do odwołania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama