Nowy numer 13/2020 Archiwum

Jerzy Dudała: Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie

Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie, bo sytuacja nie jest dobra - mówił w Radiu eM Jerzy Dudała, dziennikarz, ekspert górniczy.

Jerzy Dudała: Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie, bo jest źle.
Radio eM

Jak wyjaśnił gość Radia eM, trudna sytuacja polskich kopalń wynika m.in. z polityki Unii Europejskiej, niechętnej wykorzystywaniu paliw kopalnych. Przypomniał, że ostatnio osiągnięto porozumienie po negocjacjach płacowych w Polskiej Grupie Górniczej. Możliwe są jednak przestoje kopalń, które na razie fedrują, ale wiele ton węgla zalega na hałdach i kończy się miejsce na jego składowanie. Wobec tego związkowcy i rządzący powinni usiąść do poważnych, szczerych rozmów o przyszłości przemysłu wydobywczego. Konieczna jest bowiem restrukturyzacja, zmiana systemu górniczych wynagrodzeń, można spodziewać się także konsolidacji tej branży.

Jerzy Dudała zauważył, że w drugiej połowie kwietnia oczekiwane jest przedstawienie przez rząd rozwiązań systemowych dla górnictwa i energetyki. Na razie decyzja o wstrzymaniu budowy bloku elektrowni węglowej Ostrołęka C może być – jak przyznał gość „Rozmowy poranka” – odbierana jako zapowiedź odstępowania od węgla w energetyce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • wierny czytelnik
    05.03.2020 19:26
    Moja propozycja to wyjść z Unii. Wtdy sami będziemy decydować o swojej przyszłości bez absurdalnych kar za emisję Co2 i związane z tym przeniesienie wydobycia do Rosji a przemysłu do Chin. Gdzie tu ekologia, gdzie logika.
    Jedno wielkie oszustwo. Przed 80 laty Fiat Topolino palił 6 litrów na 100 kilometrów. Kwadratowe auto. Czyli tyle ile dziś wymaga Unia. Gdzie tu postęp.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama