Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jerzy Dudała: Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie

Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie, bo sytuacja nie jest dobra - mówił w Radiu eM Jerzy Dudała, dziennikarz, ekspert górniczy.

Jerzy Dudała: Potrzeba poważnej rozmowy o górnictwie, bo jest źle.
Radio eM

Jak wyjaśnił gość Radia eM, trudna sytuacja polskich kopalń wynika m.in. z polityki Unii Europejskiej, niechętnej wykorzystywaniu paliw kopalnych. Przypomniał, że ostatnio osiągnięto porozumienie po negocjacjach płacowych w Polskiej Grupie Górniczej. Możliwe są jednak przestoje kopalń, które na razie fedrują, ale wiele ton węgla zalega na hałdach i kończy się miejsce na jego składowanie. Wobec tego związkowcy i rządzący powinni usiąść do poważnych, szczerych rozmów o przyszłości przemysłu wydobywczego. Konieczna jest bowiem restrukturyzacja, zmiana systemu górniczych wynagrodzeń, można spodziewać się także konsolidacji tej branży.

Jerzy Dudała zauważył, że w drugiej połowie kwietnia oczekiwane jest przedstawienie przez rząd rozwiązań systemowych dla górnictwa i energetyki. Na razie decyzja o wstrzymaniu budowy bloku elektrowni węglowej Ostrołęka C może być – jak przyznał gość „Rozmowy poranka” – odbierana jako zapowiedź odstępowania od węgla w energetyce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama