Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jastrzębie, Wodzisław i Rybnik najlepsze w Olimpiadzie Teologii Katolickiej

Łucja Mirosław z Jastrzębia-Zdroju wygrała w Katowicach diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej.

W diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej w Katowicach najlepsze okazały się uczennice liceów w Jastrzębiu, Wodzisławiu i Rybniku.

Pierwsze miejsce zajęła Łucja Mirosław z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Jej katechetą jest ks. Paweł Ścibor.

Na drugim miejscu znalazła się Beata Sowa z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Jej opiekunką jest Izabela Skrobak. Trzecie miejsce na podium zajęła Łucja Okoń Z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek w Rybniku. Jej opiekunem jest ks. Jakub Dąbrowski.

"Do czego wzywa św. Piotr Apostoł?"

W diecezjalnym finale XXX Olimpiady Teologii Katolickiej wzięło udział 71 uczniów z 40 szkół ponadpodstawowych archidiecezji katowickiej. Rywalizowali 4 marca w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Finaliści diecezjalni zostali wcześniej wyłonieni spośród 445 uczestników, którzy wzięli udział w etapie szkolnym Olimpiady. Tegoroczna edycja Olimpiady odbywa się pod hasłem: „Dumni z Ewangelii i z Polski”.

Uczestnicy finału diecezjalnego napisali test, składający się z 30 pytań. Odpowiadali np. na pytanie: "Do czego wzywa św. Piotr Apostoł słuchających jego katechezy wygłoszonej po uzdrowieniu chromego (Dz 3, 12-26.)?". Prawidłowa odpowiedź brzmiała: "Pokutujcie (do pokuty), nawróćcie się (do nawrócenia)".

Teraz do Przemyśla

W innym pytaniu finaliści mieli odpowiedzieć na podstawie homilii Jana Pawła II wygłoszonej na Westerplatte w 1987 roku, "Przed jakim problemem, zdaniem papieża Jana Pawła II, stawało każde pokolenie Polaków? a) walka o suwerenność i niepodległość Ojczyzny; b) praca nad sobą; c) troska o swoich bliskich; d) zdobywanie odpowiedniego wykształcenia". Prawidłowa odpowiedź brzmi: "b) praca nad sobą".

Łucja Mirosław, która zdobyła pierwsze miejsce, ma 16 lat. Jest uczennicą IV LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu; chodzi do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Ma 4 braci i 2 siostry i z całą rodziną należy do wspólnoty neokatechumenalnej. Należy do parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju.

Nagrody zwycięzcom wręczył biskup Grzegorz Olszowski.

Osoby, które zdobyły I, II i III miejsce będą reprezentować archidiecezję katowicką podczas finału ogólnopolskiego Olimpiady, który odbędzie się od 16 do 18 kwietnia w Przemyślu.

Jastrzębie, Wodzisław i Rybnik najlepsze w Olimpiadzie Teologii Katolickiej   Od lewej: ks. Jakub Dąbrowski, Izabela Skrobak i ks. Paweł Ścibor (opiekunowie), Łucja Okoń z rybnickich "urszulanek", biskup Grzegorz Olszowski, Beata Sowa z "powstańców" w Wodzisławiu Śl., Łucja Mirosław z "Sobieskiego" w Jastrzębiu Zdroju, oraz księża Roman Buchta i Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii. Przemysław Kucharczak /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama