– Chwila jest historyczna – podkreślił metropolita katowicki.
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Selin, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, marszałek Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, parlamentarzyści ze Śląska oraz projektanci Panteonu Górnośląskiego uczestniczyli w podpisaniu umowy dotyczącej powołania nowej instytucji kultury.
Zaproszeni goście po raz pierwszy mogli oficjalnie zobaczyć wnętrza, w których ma powstać instytucja. To przyziemie katowickiej katedry, czyli przestrzeń ok. 2,5 tys. m kw. Znajdą się w nim nazwiska najwybitniejszych osób, które zapisały się w historii Górnego Śląska w mijającym stuleciu. – Panteon będzie miejscem spotkania z historią i postaciami. Nie tylko z życiorysami tych osób, ale ich czynami, dziełami: materialnymi i duchowymi. To będzie wielka szkoła uczenia się Śląska i o Śląsku. To jest bardzo ważne dla nas i dla pokoleń, które przyjdą po nas. Młodzież będzie uczyć się postaw patriotycznych i prospołecznych – mówił abp Wiktor Skworc.
Według planów Panteon ma zostać uruchomiony na 100. rocznicę ponownego przyłączenia Górnego Śląska do Polski. – To będzie dar dla tych pokoleń, które przez stulecia zmagały się o polskość tej ziemi i którym marzył się powrót do matki Polski – zauważył abp Skworc i podkreślił, że w Panteonie zostanie przypomnianych 160 nazwisk. W ich opracowaniu i wyborze pomógł grant przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracami zajmował się zespół utworzony przy Uniwersytecie Śląskim, którego kierownikiem jest ks. prof. Henryk Olszar.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się