Nowy numer 37/2021 Archiwum

Bądź jak Dawid

Dziewięciu kleryków III roku śląskiego seminarium otrzymało w Katowicach strój duchowny.

Włożyć sutanny pomogli dziewięciu alumnom ich proboszczowie. Homilię wygłosił rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego ks. Marek Panek. Patrząc na grupę kandydatów do kapłaństwa, znacznie mniej liczną niż roczniki seminaryjne przed laty, mówił im o... Dawidzie i Goliacie.

Zwrócił uwagę, że Dawid, występując do boju z olbrzymem, odrzucił skorzystanie ze wspaniałej zbroi, która do niego nie należała. – Zwyciężył z tym, co miał, z tym, co jego: kijem, kilkoma kamieniami i procą – powiedział.

Mówił też o potrzebie stanięcia w prawdzie i o pokorze. O tym, że sutanna nigdy nie może być noszona z intencją zamanifestowania swojej wyższości, przynależności do jakiejś lepszej kasty. Ostrzegł, że takie pozbawione pokory myślenie o sobie się zdarza.

– Nie jesteście inaczej od innych ubrani dlatego, że jesteście od innych lepsi. Nie. Mamy być zawsze tymi, którzy w dialogu z Jezusem potrafią współczuć ludziom, poznając ich troski, by we współpracy z Jezusem karmić słowem Bożym, a jak trzeba, to także karmić chlebem powszednim – powiedział.

Podkreślił, że kapłani mają być po prostu... sługami. I zdradził, że służba ludziom u boku Jezusa daje bardzo głęboką satysfakcję. – Niesie wiele radości. Pozwala przeżywać także, choć nie za często, chwile uniesień... Choć bywa oczywiście także trudno i smutno, ale to wszystko jest wpisane po prostu w życie – podkreślił.

Patrząc na tych dziewięciu młodych mężczyzn, przygotowujących się do kapłaństwa, rektor kontynuował: – Dasz radę. Dasz radę, jeśli będziesz wiedział, czym dysponujesz. Co jest twoje. I potrafił dobrze to wykorzystać. Jeśli będąc świadomym swojej słabości i ograniczeń, będziesz szedł zawsze z Nim. Z Jezusem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama