Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Świętochłowice. Premier odwiedził Muzeum Powstań Śląskich

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę rano Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Podczas godzinnej wizyty premier Morawiecki zwiedził całą ekspozycję, korzystając również z multimedialnych narzędzi pozwalających np. skompletować niezbędne wyposażenie powstańca śląskiego. - Cieszymy się, że premier odwiedził nasze muzeum, bo uważamy, że historia powstań śląskich nie jest ani zbyt dobrze znana, ani rozpowszechniona. Tego typu wizyty też sprzyjają informacji, edukacji i wiedzy o tych wydarzeniach - komentowała wizytę dyrektor placówki Halina Bieda.

Poinformowała również premiera o planach uruchomienia w sierpniu tego roku - w rocznicę II powstania śląskiego - przejazdów tramwajem powstańczym w największych miastach Polski: w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i w Łodzi, a także po Śląsku. Po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii tramwaj powstańczy kursował już w ubiegłym roku, podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Szef rządu uznał to za ciekawy pomysł, a dyrektor zaprosiła go na taką przejażdżkę. 

- W tym roku, w stulecie II powstania, chcemy, żeby tramwaj jeździł nie tylko po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale też po innych miastach Polski. Chcemy, by taki tramwaj kursował w dniach od 20 do 25 sierpnia, czyli znów w dniach, kiedy powstanie trwało, po Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie, i, oczywiście, po Śląsku. Mam nadzieję, że uda się ten projekt zrealizować i że mieszkańcy innych miast i regionów Polski zwrócą dzięki temu uwagę, że 100 lat temu były takie wydarzenia, jak powstania śląskie - powiedziała Halina Bieda.

Muzeum ubiega się o pieniądze na realizację tego przedsięwzięcia w ramach programu Niepodległa.

W ostatnich dniach podpisano umowę, w myśl której placówka będzie współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama