Nowy numer 13/2020 Archiwum

Ciąg dalszy nastąpi

Po prawie pięciu godzinach posiedzenia komisji dyscyplinarnej Uniwersytetu Śląskiego rozprawa ws. prof. Ewy Budzyńskiej została odroczona.

Kolejne posiedzenie zostało zaplanowane na 13 marca. W obronie socjolog do rektora uczelni wpłynęła petycja podpisana przez ponad 33 tys. osób.

Złożyli ją przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny. – Nie zgadzamy się, by godzić w wartości, które są zapisane w Konstytucji RP i tworzą nasze społeczeństwo – powiedział Kazimierz Przeszowski, wiceprezes CŻR. Wskazywał również na fakt, że próba ukarania prof. Budzyńskiej za prezentowanie poglądów godzi w wolność debaty akademickiej.

– Uczelnie powstały po to, aby mogły się w sposób wolny ścierać różne opinie i poglądy, a nie szykanować z powodu poglądów – mówił. W apelu umieszczonym na stronie bronmyprofesor.pl sygnatariusze postulują zaprzestanie prac komisji, publiczne przeprosiny i przywrócenie do pracy. Sama prof. Ewa Budzyńska zapytana przez Polskie Radio 24, czy rozważa możliwość ponownego związania się z UŚ, odpowiedziała, że nie po to podjęła taką decyzję, żeby się teraz z niej wycofywać.

„Zrobiłam to w sposób samodzielny, w geście protestu. Dla mnie nie tyle jest ważna moja sytuacja – dzisiaj jestem, jutro mnie nie będzie na uczelni. Ważne jest to, co będzie się działo po moim odejściu. Ważne jest zachowanie wolności akademickiej” – powiedziała.

Rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Śląskiego zażądał dyscyplinarnej nagany dla profesor Budzyńskiej po tym, jak dwanaścioro studentów oskarżyło ją o homofobię i nietolerancję. Kontrowersje wśród studentów wywołały tezy głoszone przez profesor na wykładach, wskazujące, m.in. że podstawą rodziny jest związek kobiety i mężczyzny czy negujące aborcję i eutanazję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama