Nowy numer 15/2024 Archiwum

Rybnik. Modlitwa o jedność chrześcijan

„Życzliwymi bądźmy” – słowa nawiązujące do 28 rozdziału Dziejów Apostolskich były motywem przewodnim nabożeństwa ekumenicznego, odprawionego w rybnickiej bazylice św. Antoniego.

Poprzednie takie spotkanie odbyło się w tym miejscu aż 26 lat temu! Dzisiejsze nabożeństwo nawiązywało do zakończonego niedawno Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspólną modlitwę, którą rozpoczął śpiew Hymnu do Ducha Świętego, poprowadzili proboszcz bazyliki ks. Marek Bernacki oraz ks. Mirosław Sikora – proboszcz rybnickiej parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego. „Miłujący Boże, zgromadziłeś nas jako członków swej owczarni. Jezus, Twój Syn, uczył nas miłować się wzajemnie na znak bycia Jego uczniami. Wyznajemy, że nie zawsze wypełnialiśmy Jego przykazanie miłości: uważaliśmy ludzi z innych Kościołów za rywali; okazywaliśmy sobie wrogość i zwlekaliśmy z przebaczaniem; ignorowaliśmy potrzeby sióstr i braci; wykluczaliśmy tych, którzy nie podzielają naszego punktu widzenia. W ten sposób swoją postawą wzmacnialiśmy dzielące nas mury” – modlili się zebrani.

W trakcie liturgii słowa odczytany został fragment Dziejów Apostolskich, opowiadający o katastrofie statku, na którego pokładzie znajdował się św. Paweł, eskortowany jako więzień do Rzymu. Statek rozbił się u wybrzeży Malty, której mieszkańcy okazali rozbitkom – jak to określił Apostoł – niespotykaną życzliwość. W homilii ks. Mirosław Sikora podkreślił, że Bóg po śmierci nie zapyta nas o wyznanie, ale poprosi o relację z naszego życia. Przypomniał, że zadaniem wszystkich chrześcijan jest nie tylko bycie słuchaczami, ale przede wszystkim wykonawcami Słowa Bożego w życiu.

Nabożeństwo zakończyło odmówienie modlitwy Ojcze nasz i przekazanie sobie znaku pokoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy