Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Jastrzębie. Śledztwo w sprawie katastrofy w kopalni Zofiówka umorzone

Umorzono śledztwo w sprawie wypadku z maja 2018 roku w kopalni Zofiówka. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach uznała, że charakter, zasięgi i skutki katastrofy były niemożliwe do przewidzenia.

Biegli uznali, że wypadek w Jastrzębiu Zdroju nie był spowodowany czynnikiem ludzkim czy też niewłaściwą organizacją pracy lub niedopełnieniem obowiązków przez osoby z dozoru górniczego.

W maju 2018 r. doszło do wstrząsu, który doprowadził do tąpnięcia i wypadku. Powodem było gwałtowne wyładowanie energii skumulowanej w górotworze, zaś "przyczyną wypadku zbiorowego było dynamiczne oddziaływanie na pokrzywdzonych skutków tąpnięcia, spowodowanego samoistnym wstrząsem górotworu" - podała gliwicka prokuratura.

Powołany w postępowaniu biegły z zakresu sejsmologii górniczej uznał, w Zofiówce doszło do wstrząsu regionalnego i niemożliwego do przewidzenia. Jak zaznaczył specjalista, żadna z stosowanych obecnie metod oceny stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego nie wskazywała na możliwość takiego silnego wstrząsu. Nastąpił on – jak wyjaśnił biegły - w wyniku uaktywnienia uskoku "Wschodniego" i "Jastrzębskiego" na skutek zmian stanu naprężeń na ich powierzchniach.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama