Nowy numer 29/2021 Archiwum

W poniedziałek ruszają Orszaki Trzech Króli

Orszaki Trzech Króli przejdą 6 stycznia także przez miejscowości leżące na terenie archidiecezji katowickiej.

Królowie w niektórych miejscowościach pojadą konno lub w bryczkach, gdzie indziej pójdą pieszo. A my – ruszymy do nowo narodzonego Jezusa za nimi.

Jeśli chcemy dołączyć do orszaku króla z Europy, ubieramy się na czerwono. Jeśli do afrykańskiego – na niebiesko. Jeśli chcemy pójść wraz z mędrcem z Azji – wkładamy stroje zielone. Na miejscu dostaniemy też królewską koronę.

Hasło Orszaku Trzech Króli w 2020 roku brzmi: „Cuda, cuda ogłaszają!”. – Chcemy zwrócić uwagę na wartość wspólnego kolędowania. Tegoroczny scenariusz jest w całości oparty na słowach polskich kolęd – mówi Jolanta Stachacz z Fundacji Orszak Trzech Króli. – Sensem tych świąt nie są pierogi, choinka i prezenty. Zachęcamy, żeby te święta spędzić, kolędując, najpierw w domu z rodziną, a później w większym gronie na orszaku – dodaje.

Te kolorowe pochody przejdą 6 stycznia przez szereg miejscowości na terenie archidiecezji katowickiej.

W Katowicach pochód wyruszy spod Katedry Chrystusa Króla na Plac Żołnierza Polskiego o godz. 13.30. Katowicki Orszak będzie jednym z największych w regionie. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy osób. - Mówi Krzysztof Kraus, reżyser wydarzenia"

Agata Nurek / Radio eM

W trakcie przemarszu zaplanowano sześć przystanków. Przy każdym pojawi się scena, na której będą wystawiane jasełka. Podobne orszaki odbędą się  m.in. w Bełku, w Chorzowie (w parafii NSPJ), w Górze pod Pszczyną (o 14.00), w Kalwarii Pszowskiej (start o 15.15, na koniec wspólne kolędowanie w kościele o 16.00 z zespołem Claudia i Kasia Chwołka), w Katowicach (start przy katedrze o 13.00), w Knurowie, w Lędzinach (start trzech orszaków w trzech parafiach; na koniec kolędowanie o 13.45 na pl. Farskim) i Lędzinach-Hołdunowie (tutaj start o 14.15 spod kapliczki NMP na Smardzowicach przy ul. Ułańskiej, na koniec wspólne kolędowanie w kościele z Orkiestrą Rozrywkową Power of Winds z Bytomia).

Orszaki odbędą się też w Mysłowicach (w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela), w Piekarach Śląskich (w parafii Świętej Rodziny, start o 12.00), w Radostowicach, w Radzionkowie, w Rogowie, w Rudzie Śląskiej (przy parafii św. Piusa X), w Rybniku-Chwałęcicach (start o 15.30 ze skrzyżowania ulic Rudzkiej i Czecha, na koniec biesiada pod kościołem) i Rybniku-Chwałowicach (start o 13.00 spod kościoła, zakończenie przy stajence "na Wilusiowym polu"), w Świerklanach, w Świętochłowicach, w dwóch miejscach w Tychach (o 12.45 spod kościoła św. Marii Magdaleny oraz o 11.00 spod kościoła w Cielmicach), w Woli pod Pszczyną (o 14.00 spod kościoła św. Urbana) oraz w dwóch miejscach w Żorach (w parafii NS NMP oraz parafii NMP Matki Kościoła w Rogoźnej).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama