Nowy numer 07/2020 Archiwum

Zmarł biskup z Żor

Łowicki biskup senior Alojzy Orszulik rodem z Żor zmarł 21 lutego. Mówił o sobie: „synek spod lasa z Baranowic”.

Przeżył ponad 90 lat. To jego ponad 30 lat temu Episkopat wyznaczył do negocjacji z władzami PRL, m.in. w Magdalence i przy Okrągłym Stole. Zanim wstąpił do seminarium księży pallotynów, był stolarzem.

Po wojnie zrobił z bratem m.in. okna dla żorskiego probostwa. W czasie świętowania w Żorach 85. urodzin przekazał Ślązakom swoisty testament. Mówił o trzech ideologiach zła, które widział. Najpierw były nazizm i komunizm. Ocierając oczy, wspominał furmanki z ciałami więźniów Auschwitz, zastrzelonych przez esesmanów, bo nie nadążali za kolumną Marszu Śmierci. Na koniec ostrzegł przed dzisiejszą ideologią zła, która zachęca do rozbijania rodziny w imię wykrzywionego pojęcia wolności, do zanegowania istnienia płci („niech dziecko samo zdecyduje, czy jest chłopcem, czy dziewczynką”), do „małżeństw” homoseksualnych, do życia ze sobą młodzieży bez wiązania się przysięgą i sakramentalnym ślubem. I z wyraźnym  wzruszeniem poprosił Ślązaków: – Brońcie przed tą współczesną ideologią zła wasze dzieci, wasze wnuki i was samych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama