Nowy numer 03/2020 Archiwum

Abp Wiktor Skworc: Wigilia niech będzie dniem refleksji

- Wigilia niech będzie dniem refleksji i ciszy - powiedział abp Wiktor Skworc w Radiu eM.

O zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia metropolita katowicki mówił jako o wielkiej tajemnicy naszej wiary. - Doświadczajmy jej w ciszy, bez mediów, bez głośnych rozmów, bez muzyki. Zostawmy sobie to wszystko na wigilijny wieczór - radził, wskazując na wartość zachowania tradycyjnego charakteru tego dnia. - Wigilijny post pomaga w przeżyciu tego szczególnego wieczoru - kontynuował.

Abp Wiktor Skworc mówił także o znaczeniu świątecznego pojednania z innymi. Wskazywał, że wieczerza wigilijna to doskonały moment, by powiedzieć przepraszam swoim bliskim. - Warto przepraszam powiedzieć wcześniej także Bogu w sakramencie pokuty - kontynuował, wskazując jak ważna jest duchowa kondycja, w której przeżywamy Wigilię i Święta.

Metropolita katowicki wspominał również List apostolski papieża Franciszka "Admirabile Signum. O znaczeniu i wartości żłóbka", który został opublikowany 1. grudnia.  Ojciec Święty nazywa w nim stajenkę betlejemską żywą Ewangelią i zachęca byśmy budowali szopki w naszych domach. - Wracajmy do tej tradycji i trzymajmy się jej - mówił abp Skworc.

W kontekście zbliżającego się końca 2019 roku, metropolita katowicki wskazał na dwie ważne dla Górnego Śląska tegoroczne rocznice: 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego i 40. rocznice I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. - Polska nauczyła się trochę historii Śląska. Także dzięki wspominaniu spotkania na Jasnej Górze, w czasie którego Jan Paweł II powiedział o Śląsku wiele dobrych słów - mówił abp Skworc, zachęcając, by wrócić do papieskiego przemówienia z 6. czerwca 1979 roku w Częstochowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama