Nowy numer 48/2023 Archiwum

Sto kalendarzy rozdaje codziennie katowicki IPN

To akcja "100 kalendarzy na 100-lecie powstań śląskich". Duży ścienny kalendarz dostanie w prezencie pierwszych sto osób, które zgłoszą się w "Przystanku Historia" – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach przy ul. św. Jana 10 (3 piętro).

Akcja będzie trwała przez trzy dni:  18 grudnia w godz. 12-15 oraz 19 i 20 grudnia w godz.8.30-15. Każdego z tych dni IPN rozda po 100 kalendarzy.

Kalendarz na 2020 r. "Z myślą o Niepodległej" jest bezpłatny, a akcja będzie trwała do wyczerpania zapasów.

Zamierzeniem twórców kalendarza jest upamiętnienie ludzi, którzy przyczynili się do przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Na zdjęciach zobaczymy wydarzenia sprzed stu lat, związane m.in. z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński oraz z II powstaniem śląskim - jednym z niewielu zwycięskich polskich zrywów. W jego następstwie zlikwidowano złożoną z niemieckich funkcjonariuszy policję bezpieczeństwa Sipo i utworzono Policję Górnego Śląska, której połowę funkcjonariuszy stanowili Polacy. W efekcie po raz pierwszy polskiej ludności Górnego Śląska zapewniono bezpieczeństwo, a aktywistom polskim ochronę i swobodę działania przed wyznaczonym na dzień 20 marca 1921 r. plebiscytem.

Sto kalendarzy rozdaje codziennie katowicki IPN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy