Nowy numer 48/2023 Archiwum

Alicja Knast otrzymała medal z rąk ministra Sellina

Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, otrzymała medal Gloria Artis z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina. To duże wsparcie w sytuacji, gdy o jej odwołanie ze stanowiska zabiega marszałek województwa.

Odwołania Alicji Knast z prowadzenia Muzeum Śląskiego chce marszałek województwa śląskiego, który, podobnie jak wiceminister Sellin, należy do Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek Jakub Chełstowski powołuje się na wyniki audytu. Zaprzecza przy tym sugestiom o związku jego decyzji z faktem, że przed wyborami dyrektor nie zgodziła się na zorganizowanie w Muzeum Śląskim konwencji PiS.

Pytanie o motywacje samo jednak się narzuca. Warto więc zwrócić uwagę, że ta dyrektor rzeczywiście działa apolitycznie. Kategorycznie nie godziła się na wpuszczanie polityków do muzeum także wcześniej, gdy województwem śląskim rządziła Platforma Obywatelska.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył Alicji Knast wiceminister Jarosław Sellin podczas spotkania dyrektorów muzeów i instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach. - Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, ponieważ trwają nadal obchody 100-lecia powstań śląskich, a Muzeum Śląskie zrealizowało dotychczas dwa ważne projekty dotyczące tej znaczącej rocznicy - mówił wiceminister.

Jarosław Sellin przypomniał, że Alicja Knast była w swojej karierze związana dotychczas z Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. - Od pięciu lat natomiast pełni funkcję dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach, które jest wizytówką całego regionu - dodał wiceminister.

W styczniu tego roku Złotym Medalem zostało odznaczone Muzeum Śląskie podczas inauguracji uroczystych obchodów 90-lecia instytucji. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra.

Alicja Knast pochodzi z Rybnika, gdzie skończyła I LO im. Powstańców Śląskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy