Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zmarł ks. prałat Edward Gorczaty

Msza św. za śp. ks. prał. Edwarda Gorczatego zostanie odprawiona w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w sobotę 7 grudnia o 12.00, a przewodniczyć jej będzie ks. abp Wiktor Skworc.

Ks. prałat Edward Gorczaty zmarł w wieku 70 lat 2 grudnia 2019 r. w Tanzanii. Był kapłanem archidiecezji katowickiej, wieloletnim misjonarzem fidei donum.

Ks. prałat Edward Gorczaty urodził się 23 stycznia 1949 roku w Dziećkowicach, obecnie dzielnicy Mysłowic, w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Drozd. Miał czworo rodzeństwa, trzech braci i jedną siostrę. Ojciec był palaczem na kopalni w Wesołej, matka nie pracowała zawodowo. Ochrzczony został 6 lutego 1949 roku w kościele Wszystkich Świętych w Dziećkowicach. Tam też 1 listopada 1958 roku otrzymał sakrament bierzmowania. Od dziewiątego roku życia był gorliwym ministrantem, dobrze się uczył. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Dziećkowicach uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, gdzie w oku 1967 zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku został przyjęty do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Był pracowity, pilny i ofiarny, uczynny, punktualny i solidny w spełnianiu powierzonych mu obowiązków. W opinii proboszcza pracował zbyt wiele i ponad siły. Myślał o wyjeździe na misje, czytał wiele o Afryce. Jako kleryk został zaciągnięty do wojska. Służbę wojskową odbył w Bartoszycach w latach 1968-1970. Po powrocie z wojska nosił się z zamiarem przejścia do seminarium ojców werbistów w Pieniężnie, celem zrealizowania swego pragnienia pracy na misjach. Pozostał jednak w seminarium diecezjalnym i zgłosił się na wyjazd na staż misyjny do Zambii. Otrzymał zgodę, aby ostatnie dwa lata studiów odbyć w jednym roku. Nie zdążył jednak przed wyjazdem ukończyć pracy licencjackiej, rozpoczętej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. 15 kwietnia 1973 roku otrzymał święcenia diakonatu, a święcenia prezbiteratu 29 czerwca 1973 roku. W tym samym roku wyjechał na misje.

Przez dwa lata przebywał w archidiecezji Lusaka w Zambii, a od roku 1975 w diecezji Musoma w Tanzanii. Jego praca misyjna oceniana była bardzo wysoko. Był znawcą kultury i historii szczepów, wśród których pracował, a miejscowi traktowali go jak swojego. Powierzona mu została funkcja dyrektora Centrum Nauczania Języków Swahili. Został wybrany na pierwszego przedstawiciela księży fideidonistów w Tanzanii.

16 lipca 2002 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. 20 marca 2019 r. papież Franciszek włączył go do grona kapelanów Jego Świątobliwości. Zmarł w Tanzanii 2 grudnia 2019 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy