Nowy numer 47/2020 Archiwum

A gdzie reszta materiału?

– Arcybiskup Józef Gawlina miał twardą śląską duszę. Wymagał nie tylko od podwładnych, ale także od siebie – mówi ks. prof. Jerzy Myszor.

Ks. prof. Myszor przypomniał, że notatki prowadzone przez biskupa ze Śląska są obecnie bardzo rozproszone. Część z nich przechowywana jest na Jasnej Górze, inne w Rzymie. Opublikowany fragment trafił w jego ręce za pośrednictwem abp. Szczepana Wesołego. – Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Tkocz wskazał mnie jako redaktora „Wspomnień” biskupa Gawliny. Okazało się, że jest to właściwie skończona publikacja, nawet z wprowadzoną korektą. Od razu zapytałem: gdzie jest reszta materiału? Wszystko wydało mi się zbyt szczegółowe i podejrzewałem, że muszą istnieć jakieś dzienniki, na których abp Gawlina się opierał – wspomina ks. prof. Myszor. Oryginalne zapiski zostały przekazane przez abp. Wesołego krótko przed jego śmiercią.

Tytuł publikacji „In viam pacis” (łac. W drodze do pokoju) został zaczerpnięty z frazy, którą abp Gawlina opatrywał każdy ze swoich notesów. To może się wydawać nieco paradoksalne, zważywszy na lata, których notatki dotyczą. W tym czasie nie tracił on jednak nadziei na przywrócenie ładu w Europie.

Arcybiskup Gawlina należy do wyjątkowych synów śląskiej ziemi. Od samego początku jednoznacznie deklarował się jako ksiądz polski, dlatego po plebiscycie wybrał polską stronę Górnego Śląska. Od 1924 roku współtworzył „Gościa Niedzielnego”, był także sekretarzem generalnym Ligi Katolickiej Administracji Apostolskiej Górnego Śląska. Po zatargu bp. Galla z marszałkiem Piłsudskim został biskupem polowym. Był bardzo zaangażowanym kapłanem, który w czasie II wojny światowej objął duszpasterską opieką nie tylko żołnierzy, ale i Polaków na wychodźstwie.

Wdzięczność za publikację wyraził obecny na spotkaniu abp Wiktor Skworc. – Dziękujemy za odkrycie prawdy o człowieku – zwrócił się do ks. prof. Myszora metropolita katowicki. – Biskup Gawlina w swoim życiu zawsze starał się być sługą prawdy – podkreślił.

Arcybiskup Skworc zdradził również, że zachowane są zapiski biskupa katowickiego Herberta Bednorza, dawnego współpracownika abp. Gawliny. Zajmują 20 zeszytów. „In viam pacis. Dziennik Biskupa Polowego Wojska Polskiego 1939–1945” to kolejny tom z serii „Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama