Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice. Gotowa koncepcja rewitalizacji Doliny 5 Stawów

Drogi rowerowe, kąpieliska wraz z zapleczem, 500-metrowa promenada, kręgi grillowe czy łąka kwietna powstaną dzięki gruntownej modernizacji terenów zielonych w Katowicach.

Miasto ogłosiło, że gotowa jest „Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenów w okolicy stawów Morawa, Borki i Hubertusy”. Warta około 50 milionów złotych rewitalizacja Doliny 5 Stawów będzie największym zielonym projektem we współczesnej historii Katowic. – Dolina 5 Stawów jest dziś zaniedbana. Ma jednak olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w zeszłym roku zobowiązałem się, że kompleksowo zrewitalizujemy to miejsce – mówi prezydent Marcin Krupa. – Całkowicie zgadzam się z mieszkańcami, którzy uznali, że obszar pięciu stawów wymaga dużej interwencji, wysprzątania, uporządkowania, stworzenia dróg rowerowych, miejsc parkingowych. Zdecydowana większość katowiczan uznała, że stawy w przyszłości powinny mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną. I tak też się stanie – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Stawy Morawa i Borki zyskają połączenie wodne, a nad brzegiem pierwszego z nich powstanie nowa stanica żeglarska, co umożliwi uprawianie sportów wodnych na 47 ha powierzchni. W koncepcji architektoniczno-urbanistycznej w sposób szczegółowy przedstawione zostały informacje dotyczące tego, jak zmieni się Dolina 5 Stawów. Ma ona umożliwiać rodzinny, aktywny  wypoczynek – z zachowaniem jej zielonego charakteru. Zgodnie z koncepcją przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej czy krąg grillowy. W strefie wypoczynku powstanie monitoring, nowe oświetlenie, zostaną zamontowane ławki, kosze na śmieci. Staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Wartość kompleksowej rewitalizacji Doliny 5 Stawów szacowana jest na 50 mln zł. – Zakres prac będzie olbrzymi. Jednak środki, które wydamy, traktujemy nie jako koszt, ale inwestycję w wysoką jakość życia katowiczan. Dzięki temu ten obszar stanie się miejscem, w którym tysiące mieszkańców będą spędzać swój czas – tak, jak ma to miejsce w innych, popularnych zielonych częściach Katowic – podkreśla prezydent Marcin Krupa i dodaje, że będzie to największy, kompleksowy zielony projekt realizowany w Katowicach w ostatnich latach.

Kolejnym krokiem jest ogłoszenie w I kwartale przyszłego roku przetargu na projekt. Po powstaniu projektu będzie możliwy wybór wykonawcy prac w terenie, które zgodnie z harmonogramem powinny się rozpocząć w II kwartale 2021 roku. Ze względu na duży zasięg terytorialny inwestycji, prace będą realizowane w etapach, tak by mieszkańcy możliwie szybko mogli zacząć korzystać z kolejnych zrewitalizowanych przestrzeni.

Autorem koncepcji jest firma „AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast