Nowy numer 38/2021 Archiwum

Katowice. Nagroda dla Heleny Hrapkiewicz

Za "wielkie i szlachetne serce, głęboko ewangeliczne, otwarte dla wszystkich ludzi potrzebujących i szukających pomocy, szczególnie seniorów" tegoroczną Nagrodę im. bł ks. Emila Szramka otrzymała Helena Hrapkiewicz.

Nagroda przyznawana jest osobie, która wyróżnia się działalnością społeczną dla dobra mieszkańców Katowic i promocji miasta w tych dziedzinach, które były bliskie bł. ks. Szramkowi.

Tegoroczną laureatką została dr Hrapkiewicz, psycholog, pedagog i wykładowca. Laureatka była organizatorem i długoletnim kierownikiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku UŚ. Była radną Katowic w VI kadencji Rady Miasta. Obecnie prezydent Marcin Krupa powołał H. Hrapkiewicz na pełnomocnika ds. seniorów miasta Katowice. Jej zadaniem jest koordynacja całości zadań miasta na rzecz osób w wieku senioralnym, w tym planowanie, inicjowanie i konsultowanie działań skierowanych do seniorów.

Helena Hrapkiewicz jest pomysłodawcą i organizatorem wielu imprez aktywizujących dojrzałych ludzi, jak np. konferencji "Kariera zaczyna się po pięćdziesiątce". Orędowniczka działań na rzecz nauki i rozwoju seniorów współtworzyła Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej. Jest autorką licznych artykułów tematycznie nawiązujących do funkcjonowania rodziny.

Nagroda jest przyznawana od 2009 r. z inicjatywy obecnego proboszcza parafii Mariackiej ks. dr. Andrzeja Suchonia. W skład jej kapituły wchodzą: ks. Suchoń - przewodniczący, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Malicki, prof. Józef Śliwiok, ks. dr Stanisław Puchała, ks. dr Robert Kaczmarek, Józef Buszman, Jerzy Dolinkiewicz oraz Andrzej Dawidowski.

Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. abp Damian Zimoń oraz bp Tadeusz Szurman, Teresa i Eugeniusz Maliccy czy s. Anna Bałchan.

Ogłoszenie decyzji kapituły i wręczenie nagrody odbędzie się 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (pl. ks. Szramka).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama