Nowy numer 38/2021 Archiwum

Katowice. Filmoteka Śląska ratuje filmy

Filmoteka Śląska zbiera stare taśmy filmowe. Pod hasłem "Ratujmy filmy” ruszyła akcja digitalizacji taśm 8- i 16-milimetrowych.

Przeszukajcie szafy, piwnice, strychy i podzielcie się swoimi domowymi archiwami – tak Filmoteka Śląska zachęca do oddawania starych, amatorskich taśm filmowych. Mowa tu o amatorskich nagraniach, szczególnie z lat 30., 40., 50. i 60. Mówi Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej, prowadzonej przez Instytucję Filmową Silesia Film:

Stare, amatorskie filmy są niezwykle cennym źródłem wiedzy o lokalnej historii i dawnej kulturze, a dla filmoznawców prawdziwą perełką – mówi Roman Wiśniewski, operator, miłośnik filmów i montażysta:

Stare, amatorskie filmy przyjmowane są od poniedziałku do piątku w Filmotece Śląskiej w Katowicach, czyli w jedynym regionalnym archiwum filmowym w Polsce. Okazją do przekazania swojej filmoteki może być też 6. katowicka edycja międzynarodowego Święta Kina Domowego, które Filmoteka zaplanowała na najbliższą sobotę [23.11.19]. W ramach akcji "Ratujmy filmy” specjaliści zadbają o  odnowienie starych taśm oraz ich cyfryzację. Właściciel dostanie kopię cyfrową, a oryginał zostanie odpowiednio zabezpieczony w archiwum Filmoteki Śląskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama