Mszę św. w intencji Ojczyzny sprawował metropolita katowicki. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu i władz państwowych oraz poczty sztandarowe i służby mundurowe.
Abp Wiktor Skworc w homilii nawiązał do przywiązania Polaków do Krzyża. - Chrześcijanin rozpoczyna dzień, swoje modlitwy i działania znakiem krzyża: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". W ten sposób ochrzczony w imię Trójcy Świętej cały swój czas dedykuje, poświęca chwale Bożej i prosi Zbawiciela o łaskę, która pozwala mu działać w mocy Ducha Świętego, jako dziecku Ojca – przypomniał metropolita.
Przywołał również słowa poetów odnoszące się do symboliki Krzyża, głęboko wpisanej w polską tradycję narodową. – Mówili poeci: „Chrześcijaninem jestem i Polakiem. Witam cię Krzyża i Pogoni znakiem”. To fragment III. części Dziadów A. Mickiewicza. "Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem" - pisał Karol Baliński. Słowa te to poezja tylko? Czy ubrane w rymy doświadczenie pokoleń żyjących na naszej ziemi, zapoczątkowane przez księcia Mieszka, kiedy zanurza się w wodzie chrztu, zstępując w ciemność Kalwarii i wynurzając się ku światłu Zmartwychwstania? - zastanawiał się kaznodzieja.
Nie brakowało jednak uwag odnośnie do codzienności w naszym kraju, w którym coraz więcej osób domaga się "wyrzeczenia chrześcijańskich korzeni" czy drwi z Krzyża "w imię wolności artystycznej, nowoczesności i europejskości". – Stat crux dum volvitur orbis! Świat się zmienia, lecz Krzyż mocno stoi, łączy doczesne z wiecznym, kieruje wzrok ku górze, podnosi i każe podnosić innych. Uczy kochać i przebaczać – przypomniał abp Skworc. – Niech w nowym 100-leciu dziejów naszej Ojczyzny Krzyż ubezpiecza nas i naszą ziemską Ojczyznę, wspólny dom Polaków – zakończył.
Po Mszy św. kompanie honorowe m.in. wojska i policji w defiladzie przeszli na plac Chrobrego, gdzie odbył się uroczysty apel poległych.
Z uczestnikami rozmawia Marcin Iciek, radio eM– Przygotowując się do dzisiejszego święta, przeglądałem śpiewnik powstańczy. Znalazłem tam taką frazę: "Matką jest Polska". Myślę, że te pokolenia, które szły do swojej matki, są obecnie symbolem walki o wolność, o niepodległość – zwrócił się do zebranych marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. List od Prezesa Rady Ministrów, skierowany do mieszkańców regionu, odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
List Prezesa Rady Ministrów odczytał wojewoda Jarosław WieczorekNa świętujących czekało również mnóstwo atrakcji. Można było przymierzyć strój policjanta prewencji, wsiąść do wojskowych samochodów ciężarowych czy sprawdzić, jak działają specjalistyczne roboty Straży Pożarnej.