Nowy numer 22/2020 Archiwum

30. rocznica Mszy Pojednania w Krzyżowej (zapowiedź)

We wtorek 12 listopada przypadnie 30. rocznica polsko-niemieckiej Mszy Pojednania w Krzyżowej, uznawanej za fundamentalne wydarzenie w kształtowaniu relacji między Polską a Niemcami po roku 1989. Uroczystości jubileuszowe w Krzyżowej będą miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny.

Wezmą w nich udział przedstawiciele Polski i Niemiec. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni reprezentujący Kościoły katolicki oraz ewangelicko-augsburski, naukowcy, publicyści.

Obchody rozpocznie uroczysta Msza św., upamiętniająca wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Podobnie jak trzy dekady temu, przewodniczyć jej będzie abp Alfons Nossol, obecnie emerytowany biskup opolski. W tym roku koncelebrować będą abp Ludwig Schick z Bambergu oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W drugiej części obchodów odbędzie się dwudniowa międzynarodowa konferencja pod hasłem: "30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia" z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec, naukowców i publicystów. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama