Nowy numer 38/2021 Archiwum

Rybnik. Rada Kobiet o walce ze smogiem

"W wyniku smogu rocznie umiera 4,5 tysiąca ludzi" - przypomina Rybnicka Rada Kobiet w liście skierowanym do mieszkańców. Kobiety proszą proboszczów o przeczytanie go na niedzielnych Mszach św.

List dotarł do wszystkich rybnickich parafii. Jest to inicjatywa Rybnickiej Rady Kobiet, którą wspiera prezydent miasta Piotr Kuczera. To apel do mieszkańców, by zwrócili uwagę na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej.

Prezydent Kuczera zwrócił się z prośbą o odczytanie tego listu na zakończenie niedzielnych liturgii. - W Rybniku są ludzie, którzy wciąż nie chcą przyjąć informacji o tym, że zła jakość powietrza ma wpływ na ich zdrowie i życie. Dlatego nadal ogromne znaczenie ma edukowanie, dyskutowanie i przypominanie o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za ekologię, a dbanie o naszą planetę jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem - napisał prezydent Kuczera w liście do rybnickich proboszczów.

Do wejścia w życie uchwały antysmogowej pozostały 784 dni, potrzeba wielkiej mobilizacji ze strony mieszkańców, by Rybnik mógł wreszcie oddychać czystym powietrzem. - Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie, do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Dlatego zdecydowałyśmy się szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi - mówi Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. - Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem - jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać - dodaje Glosowitz.  

Uchwała antysmogowa jest prawem miejscowym i podaje konkretny harmonogram dotyczący wymiany starych kotłów węglowych w zależności od tego, jak długo kotły są użytkowane. Mieszkańcy Śląska mają obowiązek wymienić kotły węglowe starsze niż 10-letnie i nieposiadające tabliczki znamionowej do końca 2021 roku. Niezastosowanie się do zapisów uchwały będzie skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 5 000 zł.

Pełna treść listu na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama