Nowy numer 09/2024 Archiwum

Abp Skworc w TVP1: Święci to nasi siostry i bracia

Orędzie telewizyjne w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych i przed wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych z kaplicy grobowej biskupów katowickich wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita górnośląski.

Na antenie TVP1 hierarcha mówił o świętości i przemijaniu. – Pamięć o zmarłych to spotkanie z przeszłością i równocześnie patrzenie na ludzkie życie – zamknięte datami na nagrobkach – z przekonaniem i nadzieją zawartą w słowach: non omnis moriar (nie wszystek, nie cały umrę) – zaznaczył abp Wiktor Skworc.

W świętych, którzy doszli już do niebieskiego Jeruzalem, dostrzegł „nasze starsze rodzeństwo”, z którym jesteśmy „złączeni człowieczeństwem i wiarą w Chrystusa”. Przypomniał też, że droga uczniów Chrystusa, „zanurzonych przez chrzest w Jego śmierci i zmartwychwstaniu”, prowadzi przez doczesność: przestrzeń i czas. Jest ona jednocześnie powołaniem do „pięknego człowieczeństwa, które przeżywane w bliskości Boga owocuje świętością”. Narzędziem do jej osiągnięcia są czyny miłosierdzia i praktykowanie miłości. To one prowadzą do „definitywnego zwycięstwa w ostatniej – właściwie pierwszej – godzinie wieczności”.

Na potwierdzenie tych słów metropolita katowicki przywołał fragment papieskiej adhortacji O powołaniu do świętości w świecie współczesnym: „Jeśli szukamy świętości, która podoba się Bogu, to w słowach Ewangelii: byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie, byłem chory, a odwiedziliście mnie – znajdziemy regułę postępowania, na podstawie której będziemy sądzeni”.

To pierwsze orędzie biskupie wygłoszone z kaplicy grobowej biskupów katowickich przedstawiającej wizję Niebieskiego Jeruzalem artysty malarza Romana Kalarusa. Spoczywają tam biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy