GN 2/2021 Archiwum

Katowice. Pierwsza elektryczna zamiatarka wyjechała na ulice

Nowa zamiatarka może pracować 8 godzin i jest całkowicie bezemisyjna. To pierwszy tego typu pojazd w taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach.

Obsługiwać będzie głównie ulice w Śródmieściu Katowic. Tradycyjne pojazdy tego typu są głośne i każdego roku emitują do atmosfery około 37 ton dwutlenku węgla. Ta elektryczna jest całkowicie bezemisyjna i działa o niemal 20 proc. ciszej.

- Zakup elektrycznej zamiatarki związany jest z wymogami, jakie nakłada na nas Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Do roku 2022 co najmniej 10 proc. naszego taboru muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym, a do roku 2025 musi to być co najmniej 30 proc. W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to w sumie ok. 30 pojazdów. Zaczęliśmy od elektrycznej zamiatarki, a już wkrótce do naszego taboru dołączą kolejne pojazdy - mówi Andrzej Malara, prezes katowickiego MPGK.

W połowie listopada do spółki ma trafić pierwsza śmieciarka napędzana gazem ziemnym. Będzie mniejsza niż te, które obecnie pracują w Katowicach. Pojazd będzie wykorzystywany głównie do obsługi imprez odbywających się mieście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama