Nowy numer 20/2024 Archiwum

Zmarł śląski aktor Ryszard Zaorski

Ryszard Zaorski do ostatnich dni był związany zawodowo z Teatrem Śląskim w Katowicach. Śląscy aktorzy uważali go za swojego mistrza.

Ryszard Zaorski zagrał ponad trzysta ról teatralnych i około trzydziestu filmowych. Pracował w Teatrze Śląskim. W swojej karierze teatralnej występował także na deskach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Ludowego w Nowej Hucie.

Był jednym z najbardziej lubianych, cenionych i rozpoznawalnych aktorów Teatru Śląskiego, z którym związał się w 1958 roku. W 2011 roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej. Jeszcze w marcu 2018 roku świętowano jego 90. urodziny na Dużej Scenie.

Daniel Ryszard Zaorski urodził się 27 marca 1928 r. w Łucku. Jako nastolatek brał udział w powstaniu warszawskim, a działalność w Szarych Szeregach sprawiła, że harcerstwu pozostał wierny całe życie.

Był autorytetem i wzorem dla kilku pokoleń aktorów na Śląsku i poza nim. Lubili go współpracownicy, uwielbiała publiczność w każdym wieku. Był aktywny na scenie do końca - na tyle, na ile tylko pozwalało mu zdrowie i siły.

Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Zaorskiego rozpoczną się 17 października 2019 r. o 13.00 w kościele mariackim w Katowicach.

Zdjęcia aktora ze spektakli - na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy