Nowy numer 09/2024 Archiwum

Katowice. Święto Krajowej Administracji Skarbowej

W Katowicach miały miejsce wojewódzkie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej połączone z uhonorowaniem Izby Administracji Skarbowej w Katowicach i nadaniem sztandaru KAS. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w katowickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Grzegorza Olszowskiego.

W homilii bp. Olszowski nawiązał do odczytanej Ewangelii, zwracając uwagę na fakt, że mówi ona o wierze. - Wiara to ogromny dar. Dar, o który trzeba się troszczyć – stwierdził biskup. – Jeśli nie będę żył, tak jak wierzę, to będę wierzył, tak jak żyję… – dodał po chwili.

Odnosząc się do zebranych w katedrze przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej zauważył, że słowo „administro” oznacza zarządzać. - Pochodzi ono jednak od słowa służyć (…). Na Waszym sztandarze wypisaliście słowa „W służbie Ojczyźnie i obywatelom”. To wasze zadanie: służyć drugiemu człowiekowi z miłością, a to jest wielka i trudna sprawa – powiedział.

Po Eucharystii odbył się uroczysty apel podczas którego nastąpiło nadanie sztandaru KAS. Uroczystości uświetniły Kompanię Honorowe Krajowej Administracji Skarbowej z Warszawy, poczty sztandarowe służb celno-skarbowych oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na zakończenie części oficjalnej na placu Chrobrego w Katowicach była okazja do podziwiania specjalistycznych pojazdów wykorzystywanych przez funkcjonariuszy śląskiej Służby Celno-Skarbowej podczas codziennych działań. I tak w centrum Katowic znalazło się mobilne laboratorium do badania paliw czy wyspecjalizowany pojazd do prześwietlania towarów.

W Eucharystii wzięli udział także kapłani, którzy są kapelanami służb administracji skarbowej, jak również Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Piotr Dziedzic, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej oraz Tomasz Słaboszowski, który również jest zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Byli także obecni przedstawiciele władz samorządowych z Jarosławem Wieczorkiem, wojewodą śląskim na czele.

Krajowa Administracja Skarbowa jest organem administracji skarbowej i celnej w Polsce. W obecnej strukturze powstała 1 marca 2017 r. z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej oraz kontroli skarbowej. Do jej zadań należy m.in. obsługa dochodów z podatków, opłat i cła, obsługa podatników i przedsiębiorców w prawidłowym opłacaniu podatków i cła czy wykrywanie, zwalczanie i zapobieganie przestępstwom skarbowym i obrotowi nielegalnym towarem oraz ściganie winnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy