GN 2/2021 Archiwum

Piekary Śląskie. Pielgrzymka nauczycieli

Przedstawiciele nauczycieli z archidiecezji katowickiej spotkali się w Piekarach Śląskich na dorocznej pielgrzymce. Bp Adam Wodarczyk mówił im, że swoje powołanie realizują w niełatwych czasach.

Podczas homilii w piekarskiej bazylice bp Adam Wodarczyk, zwracając się do zebranych nauczycieli zauważył, że realizują oni swoje powołanie w niełatwych czasach. Przypomniał równocześnie, że misja każdego polega w pierwszej kolejności na „realizacji najgłębszego powołania: wzrostu duchowego”.

- Aby żyć w mocy Bożego Ducha, każdego dnia powinniśmy wzywać Bożego Ducha - mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Tegoroczna pielgrzymka nauczycieli do Piekar Śląskich odbyła się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. - Róbcie więc to, co Jezus… wzywajcie Bożego Ducha. Wzywajcie też Ducha nad tymi, z którymi jesteście - mówił do zebranych w Piekarach Śląskich bp Wodarczyk.

- Jeżeli jesteś nauczycielem, wychowawcą, to wzywaj mocy Ducha dla siebie, abyś był odważnym świadkiem - powiedział. - Może należy wzywać Ducha także dla swojej rodziny (…). Wzywaj też po raz trzeci… zanim przekroczysz próg szkoły, czy u progu dnia pomódl się za swoich uczniów, za swoich podopiecznych… - dodał.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że każdy nauczyciel jest też „współpracownikiem rodziny”. - Rodzina to ten pierwszy podmiot, w którym powinien się dokonywać duchowy rozwój. Niejednokrotnie rodzina boryka się z trudnościami. Czasami praca pedagoga staje się pogłębieniem tego, co powinno mieć miejsce w domu - powiedział.

Do hasła pielgrzymki odniósł się także ks. Józef Więcek, diecezjalny duszpasterz nauczycieli. Zauważył, że nauczycielom szczególnie potrzebna jest „moc Ducha”. - Mamy sytuację, gdy podobnie jak uczniowie w Wieczerniku, tak i nasi nauczyciele są zalęknieni, może podzieleni - stwierdził. - W tych sytuacjach jakże potrzeba Ducha Świętego, który z tych zalęknionych uczniów uczynił Apostołów - dodał.

Nauczyciele uczestniczyli również w wykładzie „Miłość jest łaską”, wygłoszonym przez ks. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego kurii biskupiej diecezji bielsko-żywieckiej. Ks. Studenski zaproponował nauczycielom rozważania wychowawcze na kanwie adhortacji „Christus vivit” papieża Franciszka. Całość spotkania zakończył piknik nauczycielski w miejskiej Szkole Podstawowej nr 2 w Piekarach Śląskich.

Tegoroczne spotkanie to już XVI archidiecezjalna pielgrzymka nauczycieli, wychowawców, katechetów i pracowników oświaty do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Organizuje ją archidiecezjalny duszpasterz nauczycieli we współpracy z wydziałem katechetycznym kurii metropolitalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama