Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. kan. Jerzy Kempa

Były proboszcz parafii w Bujakowie i wieloletni duszpasterz pszczelarzy archidiecezji katowickiej.

Urodził się 8 marca 1936 roku w Woszczycach w rodzinie Józefa i Marty z domu Oślizło. Ojciec był górnikiem, matka zajmowała się domem.

Miał troje rodzeństwa: Lidię, Amalię i Stanisława. Ochrzczony został 15 marca 1936 roku w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach, tam też przyjął sakrament bierzmowania.

W 1943 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Woszczycach. Następnie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Żorach. Po zdaniu w 1955 roku egzaminu dojrzałości, ze względu na trudne warunki materialne rodziny, przez dwa lata pracował fizycznie w Mikołowskiej Fabryce Maszyn Górniczych.

W 1956 zgłosił się do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie „czując od lat powołanie do stanu duchownego”. Napisał pracę magisterską zatytułowaną: „Sekta Świadków Jehowy” na seminarium naukowym ze Starego Testamentu. Święcenia prezbiteratu otrzymał w Katowicach 24 czerwca 1962 roku z rąk biskupa Herberta Bednorza.

Pracę duszpasterską rozpoczął na zastępstwach wakacyjnych w rodzinnej parafii w Woszczycach oraz Bazylice w Piekarach Śląskich. Pierwszą placówką wikariuszowską księdza Jerzego była parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piaśnikach (1962-1964). Następnie posługiwał jako wikariusz w parafii Matki Bożej Różańcowej w Moszczenicy (1964-1967), Opatrzności Bożej w Ligocie koło Bielska (1967-1970), św. Józefa w Chorzowie (1970-1973), św. Marii Magdaleny w Bełku (1973-1974), św. Mikołaja w Bujakowie. Został ustanowiony proboszczem w Bujakowie 28 września 1977 roku. Pełnił urząd wicedziekana Dekanatu Dębieńsko oraz od 1993 roku dziekana dekanatu orzeskiego.

W Bujakowie wybudował dom parafialny, w którym urządzono dom zakonny Sióstr Służebniczek NMP. Jako proboszcz gorliwie troszczył się o pięćsetletni kościół parafialny prowadząc konieczne remonty. Kościół ten został ustanowiony kościołem jubileuszowym na czas Wielkiego Jubileuszu 2000. Od 1999 roku był duszpasterzem pszczelarzy w archidiecezji katowickiej. W parafialnym ogrodzie prowadził pasiekę. Kochał przyrodę. Przy parafii założył piękny, powszechnie znany ogród botaniczny. Był współautorem monografii ukazującej dzieje miejscowości i parafii Bujaków.

Przyczynił się do ożywienia kultu Maryi, Matki Zbawiciela, umieszczając odrestaurowaną zabytkową figurę w ołtarzu kościoła parafialnego. Odtąd zaczęto zwracać się do Maryi nowym tytułem: Matki Bożej Bujakowskiej. Uwieńczeniem duszpasterskiej troski ks. Jerzego była koronacja figury Matki Bożej Bujakowskiej i utworzenie w Bujakowie Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego.

W uznaniu zasług dla Kościoła otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Po czterdziestu latach kapłańskiej służby przeszedł na emeryturę, pozostając w domu w Bujakowie. Tam zmarł 30 września 2019 roku w 83 roku życia i 57 roku kapłaństwa. Zostanie pochowany 3 października na cmentarzu parafialnym w Bujakowie.

Zmarł ks. kan. Jerzy Kempa   Ks. Jerzy w czasie swojego złotego jubileuszu kapłaństwa. Archiwum ks. Jacka Kempy
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama