Nowy numer 48/2020 Archiwum

Katowice. Modlili się za śp. ks. prof. Alojzego Drożdża

Za zmarłego nagle 27 września ks. prof. Alojzego Drożdża, który przez wiele lat kształcił studentów teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, modlono się w poniedziałek w Katowicach.

Mszy św. za ś.p. ks. prof. Drożdża w katedrze w Katowicach przewodniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Podkreślił, że przez szereg lat ks. Drożdż był formatorem alumnów w tarnowskim seminarium, wykładowcą w Lublinie oraz Katowicach, jak również w Kamieńcu na Ukrainie.

Przypomniał, że cechą ks. Drożdża była dyspozycyjność. – Zawsze byłeś tam, gdzie byłeś potrzebny, gdzie byłeś posłany – mówił abp Skworc pod adresem śp. ks. prof. Alojzego. Wskazał, że „żywiołem ks. Drożdża była nauka oraz duszpasterstwo”.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr hab. prof. UŚ Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego w Katowicach. Nawiązał w niej do przypadającego w poniedziałek 30 września wspomnienia św. Hieronima. – Św. Hieronim otrzymał tytuł doktora Kościoła. Ks. Alojzy Drożdż uzyskał, w sensie naukowym, dwa doktoraty. Pierwszy z teologii pastoralnej, a drugi w Rzymie na Uniwersytecie Laterańskim z teologii moralnej – powiedział.

– Ks. Drożdż naukę dopełniał zaangażowaniem duszpasterskim. Opisywał współczesne zagrożenia moralne. Nie oznaczały one jednak pesymizmu naukowego ani życiowego. Zło moralne istniejące w świecie traktował jako poważne wyzwanie dla chrześcijanina, dla teologa moralnego (…). Opisując zagrożenia małżeństwa i rodziny, pokazywał również piękno tej drogi – mówił ks. Bartoszek.

W katowickiej katedrze za śp. ks. prof. Drożdża modlił się również ks. abp senior Damian Zimoń oraz bp Wiesław Lechowicz, pomocniczy biskup diecezji tarnowskiej. Był także obecny brat śp. Zmarłego ks. prof. Michał Drożdż.

Świat akademicki reprezentował rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Nie zabrakło przedstawicieli studentów oraz pracowników Wydziału Teologicznego, jak i śląskiego seminarium oraz wiernych świeckich, którzy przyszli pożegnać śp. ks. prof. Alojzego Drożdża.

Ks. prof. dr hab. Alojzy Drożdż urodził się w 1950 w Nowym Sączu. Święcenia prezbiteratu przyjął w Tarnowie w 1974. Posługiwał w Sędziszowie Małopolskim, po czym podjął studia doktoranckie z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Po powrocie do Polski został prefektem, a później rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Równocześnie wykładał w Tarnowie, Tuchowie i Kamieńcu.

Od 1996 był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie pracował w Instytucie Nauk o Rodzinie. Od 2004 był wykładowcą oraz kierownikiem Zakładu Teologii Moralnej i Duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zmarł nagle, w Katowicach, 27 września 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama