Dziesiąta rocznica katastrofy na ruchu Śląsk kopalni Wujek

18 września 2009 r. ok. 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do wybuchu metanu na poziomie 1050 metrów. Podczas zdarzenia i w jego następstwie życie straciło 20 górników. Obrażenia odniosło 34 pracowników kopalni, z czego 25 było ciężko rannych.

W strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby. W wyniku tragedii 13 górników poniosło śmieć pod ziemią. 7 zmarło w szpitalach w wyniku odniesionych obrażeń. Żałoba w Rudzie Śląskiej została wówczas ogłoszona na 7 dni.

Dwa lata po tej tragedii na terenie kopalni odsłonięto pomnik upamiętniający zmarłych górników. To przy nim co roku składane są kwiaty i zapalane znicze. Jednak z uwagi na przekazanie wydzielonego ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. pomnik ma zostać przeniesiony. Przy wsparciu parafii znajdzie miejsce w centrum Kochłowic.

Tegoroczna uroczystość jest zatem prawdopodobnie ostatnią, która odbywa się w obecnej lokalizacji pomnika. Tereny po kopalni Śląsk będą wystawione na sprzedaż. Trwają działania prowadzące do likwidacji czterech szybów oraz wyrobisk dołowych. Prace związane z szybami rozpoczną się w roku 2020, ich zakończenie przewidywane jest na połowę roku 2021.Rekultywacja terenów pogórniczych obejmie ponad 50 ha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..