Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Dziesiąta rocznica katastrofy na ruchu Śląsk kopalni Wujek

18 września 2009 r. ok. 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do wybuchu metanu na poziomie 1050 metrów. Podczas zdarzenia i w jego następstwie życie straciło 20 górników. Obrażenia odniosło 34 pracowników kopalni, z czego 25 było ciężko rannych.

W strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby. W wyniku tragedii 13 górników poniosło śmieć pod ziemią. 7 zmarło w szpitalach w wyniku odniesionych obrażeń. Żałoba w Rudzie Śląskiej została wówczas ogłoszona na 7 dni.

Dwa lata po tej tragedii na terenie kopalni odsłonięto pomnik upamiętniający zmarłych górników. To przy nim co roku składane są kwiaty i zapalane znicze. Jednak z uwagi na przekazanie wydzielonego ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. pomnik ma zostać przeniesiony. Przy wsparciu parafii znajdzie miejsce w centrum Kochłowic.

Tegoroczna uroczystość jest zatem prawdopodobnie ostatnią, która odbywa się w obecnej lokalizacji pomnika. Tereny po kopalni Śląsk będą wystawione na sprzedaż. Trwają działania prowadzące do likwidacji czterech szybów oraz wyrobisk dołowych. Prace związane z szybami rozpoczną się w roku 2020, ich zakończenie przewidywane jest na połowę roku 2021.Rekultywacja terenów pogórniczych obejmie ponad 50 ha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy