Nowy numer 04/2020 Archiwum

Dziesiąta rocznica katastrofy na ruchu Śląsk kopalni Wujek

18 września 2009 r. ok. 10.10 na ruchu Śląsk kopalni Wujek doszło do wybuchu metanu na poziomie 1050 metrów. Podczas zdarzenia i w jego następstwie życie straciło 20 górników. Obrażenia odniosło 34 pracowników kopalni, z czego 25 było ciężko rannych.

W strefie zagrożenia znajdowały się wówczas 222 osoby. W wyniku tragedii 13 górników poniosło śmieć pod ziemią. 7 zmarło w szpitalach w wyniku odniesionych obrażeń. Żałoba w Rudzie Śląskiej została wówczas ogłoszona na 7 dni.

Dwa lata po tej tragedii na terenie kopalni odsłonięto pomnik upamiętniający zmarłych górników. To przy nim co roku składane są kwiaty i zapalane znicze. Jednak z uwagi na przekazanie wydzielonego ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. pomnik ma zostać przeniesiony. Przy wsparciu parafii znajdzie miejsce w centrum Kochłowic.

Tegoroczna uroczystość jest zatem prawdopodobnie ostatnią, która odbywa się w obecnej lokalizacji pomnika. Tereny po kopalni Śląsk będą wystawione na sprzedaż. Trwają działania prowadzące do likwidacji czterech szybów oraz wyrobisk dołowych. Prace związane z szybami rozpoczną się w roku 2020, ich zakończenie przewidywane jest na połowę roku 2021.Rekultywacja terenów pogórniczych obejmie ponad 50 ha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama