Nowy numer 15/2024 Archiwum

Chorzów. Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki już w niedzielę

Moniuszko zbłądził pod strzechy - i to nie byle jakie, bo strzechy w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. 200. rocznicę urodzin mistrza śląska placówka postanowiła uczcić festiwalem.

Koncerty z cyklu "Moniuszko pod strzechy" odbywają się we wrześniowe niedziele. Dotąd na scenie w Chorzowie pojawiła się m.in. Maria Pomianowska z zespołem, która przypomniała zapomniany instrument, jakim jest suka biłgorajska. – One żyły i były bardzo ważnym elementem ludowego muzykowania do końca XIX wieku. Jak się na nich grało, to zdradzają liczne malowidła i ryciny z tamtego okresu – mówi dr hab. Wacław Golonka, dyrektor artystyczny wydarzenia.

Dyrektor muzeum Artur Madaliński mówi o głównych ideach festiwalu.

Artur Madaliński Adam Stano / radio eM

Z okazji okrągłej rocznicy przyjścia na świat Stanisława Moniuszki można usłyszeć kompozycje fortepianowe znanego muzyka, jazzowe wersje jego utworów oraz zobaczyć spektakl prezentujący mniej znane fakty z jego życia. Dlaczego Park Etnograficzny to najlepsze miejsce do tego, by prezentować dorobek kompozytora, mówi dyrektor artystyczny.

dr hab. Wacław Golonka Adam Stano / radio eM

Nie lada gratką dla widzów jest zaplanowana na niedzielę 22 września premiera spektaklu „Krótkie słabości, czyli Moniuszko i srebrna góra”. Tekst przygotował Tomasz Lerski. W rolę kompozytora wcieli się Dariusz Niebudek, który tak charakteryzuje graną przez siebie postać:

Dariusz Niebudek Adam Stano / radio eM

Festiwal zamknie występ wybitnego pianisty – Włodka Pawlika. Koncert „Jazz Moniuszko” będzie improwizacją na bazie tematów moniuszkowskich. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Poniżej prezentujemy plan nadchodzących wydarzeń.

15 września 2019 godz. 17, wstęp wolny od godz. 16

Moniuszko – mistrz pieśni i miniatury fortepianowej

Katarzyna Ćwiek – sopran

Marcin Wolak – bas

Paweł Kubica – fortepian

 

22 września 2019 godz. 16, wstęp wolny od godz. 15

Widowisko muzyczne pt. "Krótkie słabości, czyli Moniuszko i Srebrna Góra"

Występują: Dariusz Niebudek, Adam Baumann, Aleksandra Hofman

Akompaniament: Wacław Golonka

Scenariusz: Tomasz Lerski

Reżyseria: Janusz Kukuła

 

29 września 2019 godz. 16.30 | Wstęp wolny od 15.30

Jazz Moniuszko

Włodek Pawlik (Fortepian)

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy