Katowice. Sprzed kopalni "Wujek" wyruszyła XIV pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Sprzed kopalni "Wujek" w Katowicach wyruszyła [13.09.19] XIV pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pątnicy w ten sposób upamiętniają męczenników stanu wojennego, a przede wszystkim dziewięciu górników z kopalni Wujek, którzy zginęli od milicyjnych kul na początku stanu wojennego.

Kilkadziesiąt osób wyruszyło dziś [13.09.19] z Katowic do Warszawy. Data pielgrzymki nie jest przypadkowa, dziś przypada 72. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, zamordowanego w 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Mówi Robert Ciupa, dyrektor Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach:

Uczestnicy biegu wyruszyli sprzed Krzyża-Pomnika, który upamiętnia górników z kopalni Wujek. Zanim wybiegli na trasę wzięli udział we Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Mówi Andrzej Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:

- dodawał Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. Uczestnicy biegu jutro tj. w sobotę [14.09.19] dotrą do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie - celu pielgrzymki. W sumie mają do pokonają w sztafecie ponad 300 km.

« 1 »