Nowy numer 15/2024 Archiwum

Katowice. Trwa 8. edycja Narodowego Czytania w Ogrodzie Słów na Tysiącleciu

"Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września, by razem odkryć piękno i aktualność nowel polskich" - pisze prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w Narodowym Czytaniu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach włączyła się w obchody Narodowego Czytania przy Filii nr 14 (ul. Piastów 20, os. Tysiąclecia). Podczas tegorocznej edycji para prezydencka zaproponowała lekturę nowel polskich. Wybrano osiem spośród stu tytułów przesłanych do kancelarii prezydenta. Będą to dzieła wybitnych polskich pisarzy, m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława S. Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (...) Teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" – pisze prezydent RP.

Gośćmi specjalnymi Narodowego Czytania w Katowicach będą Magdalena Piekorz i Ewa Kopsik. Panie opowiedzą o wspólnie napisanej książce "Nieobecność". W czasie spotkania uczestnicy mogą odwiedzić kiermasz książek antykwarycznych oraz Biblioteczną Poradnię Książkową. A dla najmłodszych przygotowano warsztaty literacko-artystyczne. Wydarzenie zakończy się o 14.00.

O oprawę muzyczną zadbają wielokrotnie nagradzani polscy muzycy – skrzypaczka Sulamita Ślubowska i pianista Mateusz Lastowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy