- Trwajmy w dziękczynieniu za pokój. Bądźmy budowniczymi pokoju! - wzywał arcybiskup Wiktor Skworc podczas powakacyjnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w Katowicach.
W ostatnią niedzielę sierpnia w katedrze Chrystusa Króla zgromadziły się tysiące oazowiczów, aby dziękować Bogu za wakacyjne rekolekcje i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok formacji, nauki i pracy.
W homilii abp Wiktor Skworc odwołał się do przypadającej na ten sam dzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – Ta szczególna data w historii naszego narodu skłania nas do zadumy i modlitwy. Z pokorą dziękujemy Bogu za dziesięciolecia pokoju, których nie zaznało wiele pokoleń naszych przodków – mówił metropolita katowicki.
Arcybiskup odwołał się do encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”, przypominając, że osiągnięcie pokoju nie będzie możliwe bez „duchowego rozbrojenia serc”. – To zadanie Ruchu Światło–Życie, który ma ambicje kształtować Nowego Człowieka, oznacza to też wychowywanie do pokoju! Człowiek pokoju – jest człowiekiem wolnym i wyzwalającym innych – tłumaczył abp Skworc.
Arcybiskup w swoim słowie podkreślił również rolę pokory i bezinteresowności, które są ważnym narzędziem pokoju. – Pokora to umiejętność zauważenia drugiego człowieka, uznania jego wartości, przyjmowania jako daru i czynienia siebie darem bezinteresownym! – stwierdził metropolita.
W swojej homilii zachęcił także do zapoznania się z "Zasadami ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed jakąkolwiek formą wykorzystywania", które 1 września weszły w życie w archidiecezji katowickiej. – Bądźmy stróżami naszych młodych braci i sióstr, by szanowany był każdy człowiek, a jego ludzka godność nienaruszona – wzywał arcybiskup.
Mszę św. koncelebrowali księża, którzy w tym roku prowadzili rekolekcje oazowe. Nie zabrakło także abp. seniora Damiana Zimonia, bp. Adama Wodarczyka i bp.Grzegorza Olszowskiego.
Na zakończenie metropolita katowicki wręczył dekrety nowym moderatorom, którzy podejmą posługę w swoich rejonach. Oazowicze wspólnie odmówili także modlitwę o beatyfikację sługi Bożego Franciszka Blachnickiego. Przy tej okazji abp Skworc opowiedział historię dziewczynki, która w te wakacje tonęła nad polskim morzem. Lekarze mówili, że może uratować ją tylko cud. Jej bliscy rozpoczęli modlitwę za wstawiennictwem księdza Blachnickiego, a dziewczynka zaczęła odzyskiwać funkcje życiowe.
Po Eucharystii członkowie Ruchu kontynuowali świętowanie pod katedrą oraz przy Wydziale Teologicznym. Nie zabrakło wspólnego śpiewania, zdjęć i tańców.
W tym roku w letnich wyjazdach wzięło udział 3850 oazowiczów. Rekolekcje dla dzieci, młodzieży i rodzin prowadziło 66 kapłanów.
(obraz) |