Nowy numer 29/2021 Archiwum

Już w sobotę wielki koncert "Rapsodia Śląska"

Z okazji 100. rocznicy powstań śląskich wystąpią m.in. Monika Brodka, Miuosh, Marcin Wyrostek, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", francuski podniebny teatr Transe Express. Będzie też prapremiera utworu "Rapsodia Śląska", który specjalnie na tę okazję skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Wstęp wolny!

Wielki koncert "Rapsodia Śląska" odbędzie się już w sobotę 31 sierpnia o 21.00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W 100. rocznicę powstań śląskich został zorganizowany przez samorząd województwa śląskiego z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego.

"Rapsodia" ma być świętem wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, dlatego wstęp na stadion będzie, bez konieczności nabywania wejściówek.

Na tę okazję laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek przygotował specjalną kompozycję. Wystąpią też Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Marcin Wyrostek, IGO, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Widzowie będą mogli podziwiać także przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express.

Całość zostanie opatrzona monumentalną scenografią i mappingiem. To ogromne widowisko będzie podzielone na dwie części. W pierwszej zostanie zaprezentowana nowa kompozycja „Rapsodia Śląska” Jana A.P. Kaczmarka z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W drugiej wystąpią ze swoim indywidualnym repertuarem znani wykonawcy.

Na koncercie na widzów czekają tak naprawdę dwie premiery, gdyż poza przygotowywaną kompozycją laureata Oscara nowy utwór związany z historią Śląska zaprezentuje także Miuosh.

O skali widowiska świadczą liczby. Poza olbrzymią sceną i prawie 300 artystami, na stadionie zostanie umieszczonych 700 urządzeń oświetleniowych. Ekran pod projekcję ma 720 m kw. powierzchni. Sama konstrukcja sceny mierzy 35 m wysokości oraz 75 m szerokości. Będzie to bez wątpienia niepowtarzalna okazja przeżycia jedynego w swoim rodzaju wydarzenia kulturalnego o niespotykanej skali.   

"Rapsodia Śląska" to przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się w marcu tego roku. Wówczas na konferencji organizowanej przez władze wojewódzkie, inaugurującej obchody 100-lecia powstań śląskich, został podpisany list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Instytucją Kultury Ars Cameralis a Janem A.P. Kaczmarkiem.

"Rapsodia" to największe i najważniejsze z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia powstań śląskich organizowanych przez śląski samorząd.

W dniu koncertu zostaną uruchomione specjalne bezpłatne tramwaje. Dla osób chcących przyjechać samochodem dostępne są płatne bilety parkingowe na stronie: www.ticketmaster.pl.

Bramy stadionu będą otwarte już od 18.00. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama