Nowy numer 14/2020 Archiwum

Już w sobotę wielki koncert "Rapsodia Śląska"

Z okazji 100. rocznicy powstań śląskich wystąpią m.in. Monika Brodka, Miuosh, Marcin Wyrostek, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", francuski podniebny teatr Transe Express. Będzie też prapremiera utworu "Rapsodia Śląska", który specjalnie na tę okazję skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek. Wstęp wolny!

Wielki koncert "Rapsodia Śląska" odbędzie się już w sobotę 31 sierpnia o 21.00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W 100. rocznicę powstań śląskich został zorganizowany przez samorząd województwa śląskiego z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego.

"Rapsodia" ma być świętem wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, dlatego wstęp na stadion będzie, bez konieczności nabywania wejściówek.

Na tę okazję laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek przygotował specjalną kompozycję. Wystąpią też Monika Brodka, Miuosh, Grubson, Marcin Wyrostek, IGO, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", chórzyści i muzycy Filharmonii Śląskiej pod batutą dyrygent Moniki Wolińskiej wraz z udziałem wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Widzowie będą mogli podziwiać także przedstawienie francuskiego podniebnego teatru Transe Express.

Całość zostanie opatrzona monumentalną scenografią i mappingiem. To ogromne widowisko będzie podzielone na dwie części. W pierwszej zostanie zaprezentowana nowa kompozycja „Rapsodia Śląska” Jana A.P. Kaczmarka z udziałem polskich gwiazd, muzyków Filharmonii Śląskiej i zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". W drugiej wystąpią ze swoim indywidualnym repertuarem znani wykonawcy.

Na koncercie na widzów czekają tak naprawdę dwie premiery, gdyż poza przygotowywaną kompozycją laureata Oscara nowy utwór związany z historią Śląska zaprezentuje także Miuosh.

O skali widowiska świadczą liczby. Poza olbrzymią sceną i prawie 300 artystami, na stadionie zostanie umieszczonych 700 urządzeń oświetleniowych. Ekran pod projekcję ma 720 m kw. powierzchni. Sama konstrukcja sceny mierzy 35 m wysokości oraz 75 m szerokości. Będzie to bez wątpienia niepowtarzalna okazja przeżycia jedynego w swoim rodzaju wydarzenia kulturalnego o niespotykanej skali.   

"Rapsodia Śląska" to przedsięwzięcie, którego realizacja rozpoczęła się w marcu tego roku. Wówczas na konferencji organizowanej przez władze wojewódzkie, inaugurującej obchody 100-lecia powstań śląskich, został podpisany list intencyjny pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Instytucją Kultury Ars Cameralis a Janem A.P. Kaczmarkiem.

"Rapsodia" to największe i najważniejsze z wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia powstań śląskich organizowanych przez śląski samorząd.

W dniu koncertu zostaną uruchomione specjalne bezpłatne tramwaje. Dla osób chcących przyjechać samochodem dostępne są płatne bilety parkingowe na stronie: www.ticketmaster.pl.

Bramy stadionu będą otwarte już od 18.00. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • FAN_GN
  29.08.2019 22:00
  Jak bardzo daleki jest mi ten patetyczny patriotyzm, tak zawsze cieszę się z wydarzeń na Śląsku, bo mam wrażenie że nasz region jest ubogi w kulturę, i stąd te problemy społeczne, pijaństwo,ubóstwo,szeroko pojęta patologia. Koncert to zapewne szczyt kultury nie jest, ale wyrywa z szarej rzeczywistości.
  doceń 1
 • wierny czytelnik
  30.08.2019 17:54
  Region jest ubogi w kulturę bo za daleko jest ludziom przejechać się do Katowic gdzie kultura jest na wyciągnięcie ręki. Przykładowo w NOSPR w przystępnej cenie, czasem nawet za darmo można posłuchać koncertu, na który zjeżdża się czasem widz z całego świata. Lepiej zbierać bilety z koncertów niż kolekcjonować płyty, bo wrażenia słuchowe i wizualne są tam genialne. Tak jak NOSPR przekonał mnie do muzyki klasycznej tak Muzeum Śląskie przekonało mnie do malarstwa. Muzeum obok NOSPRu. Kultura w zasięgu ręki.
 • Brak transmisji
  31.08.2019 21:19
  Wielki koncert a żadna TV go nie transmituje. Wstyd TV Katowice i TV Silesia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama