Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rybnik. Tunel na Paruszowcu otwarty

Pieszo-rowerowy tunel w nasypie kolejowym oraz rowerowe centrum przesiadkowe zostały otwarte. Powstały tuż przy stacji Rybnik-Paruszowiec.

Tunel był gotowy od lipca - dopiero teraz jednak zakończyły się odbiory techniczne, które były warunkiem oddania obiektu do użytkowania.

Dzięki przejściu pod linią kolejową zarówno piesi będą mogli szybko przemieszczać się pomiędzy ul. Mikołowską a Żużlową. To dobry skrót z dzielnicy Północ do błoni na Paruszowcu, gdzie znajduje się tężnia.

Szeroki na 4 metry i wysoki na 2,5 metra tunel liczy ponad 34 metry długości. Jego budowa kosztowała przeszło 5,8 mln zł, z czego 2,5 mln pochodziło z unijnej dotacji.

- Do tej pory zarówno piesi, jak i rowerzyści musieli sporo nadkładać drogi, by dostać się na drugą stronę nasypu kolejowego - mówi Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy.

– Osoby korzystające z przejazdów kolejowych skracały sobie drogę wspinając się po nasypie i przekraczając torowisko właściwie z narażeniem życia, teraz ten problem zostanie rozwiązany, dzięki tunelowi - podsumowuje.

Wraz z tunelem oddane do użytku zostało centrum przesiadkowe dla rowerzystów - już trzecie w Rybniku. Pozostałe działają już przy dworcu PKP w centrum Rybnika oraz przy dworcu autobusowym przy ul. Budowlanych. W centrum na Paruszowcu znajdują się stojaki, do których można przypiąć rower przed udaniem się w dalszą podróż pociągiem - na przykład do Katowic. Są też wiaty, chroniące rowery przed deszczem.

Oprócz wiat i stojaków przy stacji w Paruszowcu powstały ławki, zasadzone zostały kwiaty i inne rośliny ozdobne. Jest też niewielka ilość miejsc parkingowych dla samochodów - powstało ich 17.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast